Rude znaczy… No właśnie, jakie? Wredne, gorącokrwiste? Stereotypy istnieją na temat każdego koloru włosów, ale na temat żadnego z nich nie wymyślono ich tyle co o rudzielcach.
Śledząc historię stereotypów na temat rudych włosów aż ciężko jest uwierzyć w ludzką kreatywność. Swoją drogą dlaczego ten czerwony odcień budzi w nas tyle emocji?
Chodzi zapewne o jego rzadkie występowanie – gen odpowiedzialny za to, że ktoś staje się rudzielcem jest recesywny a odsetek populacji charakteryzującej się rudym odcieniem włosów wynosi tylko 2%. Z pewnością znaczenie ma również sam kolor czerwony, który jest kolorem pożądania i dominacji, stąd rudowłose osoby mogą wzbudzać lęk a co za tym idzie krzywdzące stereotypy.
Szatan i Afrodyta
Poczynając od starożytności rudzielce były przedmiotem wielu mitów lub rytuałów. W starożytnym Egipcie grzebano rudowłose osoby żywcem jako ofiarę dla boga Ozyrysa, natomiast w Grecji wierzono, iż po śmierci zamieniają się w wampiry. Mimo to grecka bogini miłości – Afrodyta również wyobrażana była z włosami odcieniu czerwonego.
Także tradycja judeo-chrześcijańska nie była dla rudych łaskawa. Powszechnie uważa się, że Judasz, który wydał Jezusa Rzymianom za 12 srebrników, miał ten kolor włosów. W wielu kulturach za rudą uchodziła również Ewa. Nawet Szatana często portretuje się jako czerwonowłosego.
W średniowieczu zaś wierzono, iż rude dzieci zostały poczęte podczas „nieczystego seksu”, to znaczy stosunku podczas menstruacji. Następnie w XVI i XVII wieku czasie polowań na czarownice często oskarżano o czary kobiety ze względu na to, iż charakteryzowały się tym odcieniem włosów.
Tycjan znaczy czerwony
Mimo to rudy był także rozumiany jako superlatyw. W Rzymie niewolnicy o tej barwie włosów byli drożsi, a w renesansie możemy spotkać wiele portretów rudowłosych piękności. To dlatego, że rude kobiety uchodziły w tym czasie za ideał urody. Jeden z największych malarzy tamtych czasów – Tycjan – namalował tak wiele rudowłosych postaci, iż jego imię zaczęto łączyć z odcieniami czerwieni.
Okiem naukowców
Najwięcej rudowłosych występuje w Szkocji (13%) a następnie w Irlandii (10%). Jest to z pewnością dobra zachęta dla panów, którzy dadzą wiarę wynikom badań niemieckiego seksuologa Dr Wernera Habermehla, na bazie których wykazano, iż rude kobiety częściej kochają się ze swoimi partnerami niż te o włosach w innym kolorze. Mimo to zdaje się, iż najbardziej powinni uważać mężczyźni w związkach wedle Habermehla jeżeli kobieta zmienia kolor na rudy może to oznaczać niezadowolenie ze swojego życia seksualnego i sygnalizację potrzeby jego poprawy.
Z kolei naturalne rudzielce mogą mieć problem ze zmianą koloru włosów. Ponieważ czerwony pigment jest najmocniejszy, ciężko go poddać koloryzacji.
Na następnej stronie dowiesz się kto ze znanych postaci historycznych i celebrytów był lub jest rudy.