Mleko matki stanowi idealne pożywienie dla noworodków i niemowlaków. Dostarcza ono wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju, a także zawiera przeciwciała, które pomagają chronić dzieci przed powszechnymi chorobami wieku dziecięcego. Dodatkowym atutem jest łatwa dostępność matczynego mleka, a także brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z zakupem mleka modyfikowanego. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych faktów związanych z karmieniem piersią.
5. Częstość karmienia zależy od dziecka
Jak często karmić piersią? To pytanie zadawane przez wiele mam. Średnia ilość karmień noworodka w ciągu pierwszego miesiąca powinna wynosić od 8 do 12 razy na dzień. Jest to zdecydowanie częściej niż w przypadku dzieci karmionych sztucznym mlekiem. Dlaczego tak się dzieje? Mleko matki znacznie szybciej ulega trawieniu i sprawniej przechodzi przez układ pokarmowy dziecka, przez co częściej odczuwa ono głód. W związku z tym od początku karmienia warto wprowadzić interwały czasowe, np. co 2 godziny, aby produkcja mleka była dostosowana do potrzeb żywieniowych noworodka. Czas pojedynczego karmienia jest kwestią bardzo indywidualną i może wynosić od ok. 10 min do nawet 30-40 min u noworodków. W miarę wzrostu dziecka czas karmienia będzie się efektywnie skracał.
6. Dziecko karmione piersią nie musi być dopajane
Nie ma konieczność podawania dodatkowych płynów niemowlętom karmionym piersią. Mleko matki poza substancjami odżywczymi zawiera odpowiednią ilość wody. Zdarza się, że po kilku łykach mleka niemowlę rezygnuje z dalszego ssania. Najczęściej oznacza to, że nie jest głodne, a po prostu spragnione. Początkowe porcje mleka wypływającego z piersi są stosunkowo rzadkie, zawierają niewiele tłuszczów i tym samym doskonale gaszą pragnienie.