Syfilitycy, pryszczaci, trędowaci – takie określenia zawsze wywołują wstydliwe zakłopotanie wśród chorych, którzy właśnie dlatego często nie informują swoich bliskich o tym, że są nosicielami chorób zakaźnych. Jakich schorzeń najbardziej wstydzą się Polacy? Psycholog z SWPS i dermatolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu ustalili ich listę.
Jakie choroby są najbardziej wstydliwe?
Jak je oceniają pacjenci, a jak osoby zdrowe? Prof. Teresa Rzepa, psycholog z SWPS oraz prof. Ryszard Żaba i dr Oliwia Jakubowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zbadali 533 osoby i ustalili listę 10 chorób, które wzbudzają największy wstyd wśród Polaków. Co ciekawe, wyniki różnią się od międzynarodowych zestawień.
Na liście 10 najbardziej wstydliwych chorób w powszechnej opinii Polaków znalazły się m.in.: kiła (syfilis), AIDS, grzybica narządów płciowych, choroby skóry twarzy i łuszczyca. Jak listę oceniają sami chorzy? 109 pacjentów Kliniki Dermatologii i Wenerologii UM
w Poznaniu oceniło kiłę jako najbardziej wstydliwe schorzenie. Jednak tylko 72 proc. chorych na kiłę negatywnie postrzega swoją przypadłość, a większość z nich na pierwszym miejscu wstydliwych chorób stawia AIDS.
– Zarówno w ocenie osób zdrowych, jak i samych pacjentów kiła wyróżnia się jako obarczona największym wstydem. Jednak w przypadku tej choroby doznawany wstyd może funkcjonować jako mechanizm obronny przed napiętnowaniem i ostracyzmem, a tym samym hamować przed ujawnieniem prawdy, nawet w relacjach z najbliższymi osobami – mówi prof. Teresa Rzepa. – Najwięcej danych na temat tego typu zachowań dostarczają badania prowadzone w Chinach, gdzie ustalono, że 77 proc. zarażonych mężczyzn deklaruje niechęć do informowania partnerki o możliwości jej zarażenia – dodaje prof. Rzepa.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej o wstydliwych chorobach!