Śnieżnobiałe, bez próchnicy i o ładnych kształtach – jeśli masz takie zęby, to pewnie myślisz, że będziesz się cieszyć zdrowym uśmiechem przez wiele lat. A sprawdzasz dziąsła?
Każdy dentysta powie ci, że zdrowy uśmiech zależy także od zdrowia dziąseł, a nieleczone przyzębie to droga do utraty zębów. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że twoim dziąsłom nic nie zagraża, regularnie kontroluj je u dentysty.
– Stomatolog podczas przeglądu powinien badać głębokość kieszeni dziąsłowych. Dla mnie to obowiązkowy element konsultacji, dzięki któremu możemy szybko reagować na problem, od razu gdy się pojawi, nie dopuszczając do rozwoju stanu zapalnego – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa. A co gdy objawy zauważy pacjent? – Z reguły choroba jest już wtedy zaawansowana. Co oczywiście także pozwala ją opanować, ale potrzebny jest większy wysiłek – dodaje ekspert.
Objawy zapalenia dziąseł:
- Obrzęk dziąseł
- Zmiana koloru dziąseł na ciemnoczerwony, a nawet fioletowo-bordowy
- Krwawienie podczas szczotkowania
- Ból dziąseł w trakcie dotykania dziąseł
Wszystkiemu winny kamień
Najczęściej pacjentów niepokoją: krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, wrażliwość na gorące i zimne posiłki oraz zmieniony kolor dziąseł. Zgłaszają się po pomoc, a gdy stomatolog zagląda pod linię dziąseł (za pomocą specjalnego zgłębnika), odkrywa pokłady kamienia, które dosłownie oblepiają korzenie zębów. Poddziąsłowy kamień jest także widoczny na zdjęciu RTG. Żeby wyleczyć przyzębie, trzeba się tego pozbyć.
– Zalegający pod linią dziąseł kamień, z reguły brązowo-czarny, to siedlisko m.in. beztlenowych bakterii, które namnażają się wywołują stan zapalny. Narastając, kamień mechanicznie zrywa także przyczepy dziąsłowe, przez co zęby tracą stabilność – opisuje dr Gnach-Olejniczak.