Polacy w miłości widzą wartości kulturowe i socjalne. Niemcy natomiast bardzo często dostrzegają w niej reprodukcję. Okazuje się także, że miłość łączona jest nie tylko z pięknym uczuciem, ale również z kwestiami gospodarczymi czy społecznymi – wynika z badania przeprowadzonego we wrocławskim wydziale SWPS.
Różne kultury, różna miłość?
Z perspektywy biologii w procesie zakochania się u każdego człowieka biorą udział zawsze te same związki chemiczne. Jednak z badania przeprowadzonego przez mgr. Mariusza Wszołka z SWPS wynika, że z perspektywy komunikacji, uruchamiać się przy zakochaniu mogą różne scenariusze komunikacyjne. Badacz sprawdził to na przykładzie dwóch sąsiadujących ze sobą krajów. Przy pomocy kwestionariusza lub ankiety przebadał 240 respondentów (120 z Niemiec i 120 z Polski).
Okazało się, że w ramach różnych kultur można mówić o odmiennym postrzeganiu miłości. Niemiecka część respondentów wskazuje na to, że miłość jest wynikiem naturalnego popędu, emocji i hormonów. Polacy też zauważają naturalny popęd, ale zdecydowanie ważniejszym powodem zakochania się, jest dla nich strach przed samotnością, czy potrzeba bliskości. Na pytanie do czego służy miłość obie grupy respondentów odpowiadały, że przede wszystkim do reprodukcji. Jednak dla Polaków ważne w tym przypadku było jeszcze budowanie rodziny i nadawanie sensu życia, czego nie było po niemieckiej stronie. Tam liczył się seks, szczęście i oparcie.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej!