Wiele jest prawdy w stwierdzeniu, że niemowlę oraz małe dziecko to nie mały dorosły. W pierwszych latach życia rozwijają się narządy wewnętrzne, układ pokarmowy, odpornościowy i przemiana materii, czyli metabolizm organizmu, który kształtuje się na całe życie. Dlatego szczególnie w pierwszych latach życia warto zwracać uwagę na to, jakie posiłki zjada maluszek.
Organizmy dziecka i osoby dorosłej różnią się w bardzo wielu aspektach – dziecko, w odróżnieniu od swoich rodziców i dziadków, rośnie i rozwija się, a mechanizmy obronne jego organizmu nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dodatkowo w pierwszych latach życia człowieka ma miejsce proces tzw. programowania żywieniowego, podczas którego, w głównej mierze w odpowiedzi na sposób odżywiania się, dochodzi do adaptacji anatomicznej, hormonalnej i metabolicznej organizmu.
Żywienie z myślą o przyszłości
Nieprawidłowa dieta kobiety podczas ciąży, a następnie niemowlęcia i małego dziecka może wpłynąć m.in. na rozwój wielu chorób wieku dorosłego, np. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a w konsekwencji chorób naczyniowo-sercowych w późniejszych latach życia dziecka. Prawidłowo zbilansowana dieta może zapobiegać predyspozycjom do tego typu chorób. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka w pierwszym okresie życia jest kolejnym, ważnym elementem profilaktyki chorób, z którymi borykają się obecnie społeczeństwa krajów rozwiniętych. Obniżenie ryzyka rozwoju chorób serca oraz nowotworów związane jest m.in. ze spożyciem warzyw. Badania wskazują, iż dorośli Polacy jedzą ich zdecydowanie za mało, natomiast 100% dzieci do 3. roku życia nie spożywa ich zalecanych ilości*!
Warzywa w menu dziecka
Warzywa, w odróżnieniu do produktów, których smak dzieci lubią, nie posiadają komponentu słodyczy oraz „umami” (smaku białka), nie są słone, ani tłuste. Można je jednak polubić, ale, jak wykazało wiele badań, najlepiej to zrobić w okresie niemowlęcym. W tym czasie nauka jedzenia warzyw jest najskuteczniejsza. Nowe zalecenia dotyczące żywienia niemowląt opublikowane w maju 2014 roku rekomendują warzywa jako pierwszą grupę produktów, którą niemowlę powinno poznać zaraz po mleku mamy, zanim jeszcze maluch pozna smak słodkich owoców. W przeciwnym razie trudniej będzie mu przekonać się do lekko gorzkawego smaku brokułów, czy mało wyraźnego smaku groszku! Wiele niemowląt początkowo odrzuca smak warzyw – rodzimy się z naturalną preferencją smaku słodkiego. Dlatego, by maluch zjadał przecier z kalafiora, czy groszku warto podjąć czasem kilka, a nawet kilkanaście prób. Tymczasem, jak wynika z badań, aż 36% mam wybierając produkty dla najmłodszych kieruje się preferencjami smakowymi dziecka**!
Na następnej stronie przeczytaj o tym jak ocenić jakość i bezpieczeństwo produktów