Jednym z najskuteczniejszych sposobów odświeżenia i regeneracji skóry po lecie jest zastosowanie kuracji złuszczającej. Latem nasza skóra posiada złoty odcień, lecz gdy znika opalenizna zauważamy że często skóra jest przesuszona, szorstka, pory są zanieczyszczone, a niejednokrotnie pojawiają się niechciane przebarwienia. Kosmetolog Anna Żywot zdradza nam sekrety peelingu!
Pora jesienna to idealny czas, aby zadbać o odnowę skóry i wykonać zabiegi złuszczające oraz oczyszczające.
Peeling ( złuszczanie, eksfoliacja) to zabieg stosowany zarówno w kosmetyce jak i dermatologii mający na celu usunięcie martwych komórek naskórka, defektów kosmetycznych oraz zmian chorobowych występujących w warstwie rogowej lub głębszych warstwach skóry.
Obecnie na rynku występuje różnorodna gama kosmetyków o działaniu złuszczającym stosowanych w pielęgnacji domowej oraz profesjonalnej gabinetowej.
Podczas profesjonalnych zabiegów metodę złuszczania dostosowuje się indywidualnie do potrzeb skóry.
Działanie kosmetyków złuszczających zależy od: rodzaju zastosowanego peelingu, metody złuszczania ( mechaniczna, chemiczna, mieszana), od stężenia zastosowanego kwasu, a także czasu złuszczania.
Ze względu na rodzaj złuszczania peelingi dzielimy na:
- mechaniczne, polega na usunięciu zrogowaciałego naskórka za pomocą: mikrodermabrazji (diamentowa, korundowa), dermabrazji , oksydermabrazja, peeling typu scrub
- fizyczne, złuszczanie z zastosowaniem lasera, metody krioterapii oraz peelingu kawitacyjnego ( z użyciem ultradźwięków)
- chemiczne( alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy, polihydroksykwasy, kwas trójjodooctowy), polegają na eksfoliacji poprzez zastosowanie preparatów o wybranym stężeniu. Peeling enzymatyczny to również rodzaj peelingu chemicznego, który złuszcza naskórek za pomocą kosmetyku, który zawiera enzymy pochodzenia roślinnego ( np. papaina z papai) lub zwierzęcego (np. pepsyna, trypsyna).
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej!