W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, jego system odpornościowy nie jest wystarczająco dojrzały. Wtedy też organizm malucha jest narażony na zachorowanie na choroby zakaźne, których przebieg może być szczególnie ciężki. W trosce o zdrowie dzieci, warto zastanowić się, jak je zabezpieczyć przed zachorowaniem na choroby zakaźne. Skuteczną metodą profilaktyki są szczepienia ochronne, które należy realizować zgodnie z aktualnym programem szczepień.
Choroby, które powracają
W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się doniesienia o powracających chorobach zakaźnych i powikłaniach będących efektem tych chorób.Takim przykładem może być krztusiec. Przed wprowadzeniem szczepień przeciw krztuścowi w Polsce odnotowywano co roku kilkadziesiąt tysięcy zachorowań. Po wprowadzeniu szczepień masowych liczba zachorowań w ciągu kolejnych lat zmniejszyła się prawie 100-krotnie. Od połowy lat 90-tych obserwowano ponownie wzrost zachorowań na tę chorobę.
W 2012 roku, odnotowano szczególnie wysoką liczbę zgłoszonych zachorowań na krztusiec. Liczba chorych wynosiła ponad 4,6 tys., z czego prawie 1,5 tys. osób wymagało hospitalizacji. Krztusiec rozprzestrzenia się bardzo szybko, drogą kropelkową podczas kaszlu. Najcięższy przebieg choroby jest obserwowany u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt. Krztusiec jest powszechnie uważany za chorobę wieku dziecięcego, jednak coraz częściej jest rozpoznawany u młodzieży i dorosłych.
W ostatnich latach ponad połowa zachorowań na krztusiec przypada właśnie na te grupy wiekowe. Krztusiec u młodzieży i dorosłych może stanowić istotne źródło zakażenia dla nieuodpornionych niemowląt, u których ryzyko powikłań jest wysokie.
Postęp w dziedzinie wakcynologii
Szczepienia ochronne od wielu lat odgrywają zasadniczą rolę w profilaktyce chorób zakaźnych. Wraz z postępem w dziedzinie wakcynologii, lista szczepień obowiązkowych i zalecanych powiększała się. Dzięki temu poszerzały się również możliwości profilaktyki chorób zakaźnych. Początkowo, aby zaszczepić przeciwko kilku chorobom zakaźnym wieku dziecięcego podawano wiele pojedynczych szczepionek. Obecnie, dzięki stosowaniu szczepień skojarzonych istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko kilku chorobom jednocześnie.
Szczepienia skojarzone – kompleksowa ochrona Twojego dziecka
Szczepienia skojarzone to nowoczesne preparaty wieloskładnikowe zawierające antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. Dzięki temu mogą być stosowane w uodparnianiu organizmu dziecka, jednocześnie przeciwko kilku chorobom zakaźnym.
W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysokoskojarzonych na bazie DTPa: szczepienia „5 w 1” i „6 w 1”. Pierwsze z nich jest stosowane w zapobieganiu pięciu chorobom, takim jak: błonica, tężec, krztusiec, zakażenia wywoływane przez Hib* i poliomyelitis. Natomiast szczepienie „6 w 1” stosowane jest w zapobieganiu wyżej wymienionym chorobom i dodatkowo wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Przed pierwszą wizytą szczepienną w 2. miesiącu życia najlepiej zapoznać się z informacjami na temat szczepień ochronnych, korzystając z obiektywnych źródeł. O szczepienia skojarzone warto zapytać położną środowiskową podczas wizyty patronażowej, pielęgniarkę wykonującą szczepienia lub lekarza pediatrę.
Pełny cykl szczepienia obejmuje szczepienie pierwotne (trzy dawki) oraz uzupełniające (jedna dawka). Pierwszą dawkę należy podać zgodnie z programem szczepień w 2. miesiącu życia. Kolejne dwie dawki powinny być zaaplikowane na przełomie 3/4 oraz 5/6 miesiąca życia. Pomiędzy 16., a 18. miesiącem życia, należy zaszczepić dziecko, tzw. dawką uzupełniającą.
Na kolejnej stronie poznaj 6 powodów dla których warto skorzystać ze szczepień skojarzonych