Alkohol to ważny i często niezbędny składnik produktów kosmetycznych. Ma właściwości ściągające, zmniejsza lepkość płynów i ogranicza pienienie się kosmetyków. Często stosowany jest jako środek antybakteryjny i zdecydowanie przyspiesza wchłanialność. Codziennie wprowadzamy duże ilości alkoholu do naszego organizmu, ale czy to jest bezpieczne?
Podstawowy składnik
Jednym z najczęściej stosowanych alkoholi jest alkohol etylowy. W kosmetyce stosuje się głównie alkohol denaturowany, czyli spirytus skażony substancjami chemicznymi. W ten sposób staje się nieprzydatny do spożycia.
W większości kosmetyków, alkohol stosuje się jako rozpuszczalnik dla innych składników aktywnych, które ze względu na swoją budowę chemiczną nie rozpuszczają się w wodzie. W innych produktach, alkohol ma właściwości ściągające skórę, co sprzyja leczeniu tłustej cery. Sporadycznie zmienia lepkość i kompozycję kremów.
Jedną z ważnych cech jaką posiada alkohol jest jego lotność. Paruje on bardzo szybko, o wiele szybciej niż woda. Dzięki temu znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków do stylizacji włosów. Etanol wykorzystuje się w produktach do golenia, leczenia trądziku lub łupieżu.
Na kolejnej stronie dowiesz się więcej o alkoholu w kosmetykach!