Czy HIV przenosi się przez manicure? Niedawno w São Paulo w Brazylii odnotowano przypadek, który może na to wskazywać. Lekarze byli zdumieni, kiedy okazało się, że 22-letnia kobieta, nigdy nie narażona na żaden z dotychczas uznawanych czynników ryzyka zarażenia HIV, została zdiagnozowana jako nosicielka wirusa. Co powinnaś wiedzieć o ryzyku transmisji wirusa przez manicure? Oto 7 faktów na temat brazilijskiego przypadku.
1. Kobieta twierdzi, że nie odbywała w swoim życiu żadnych stosunków seksualnych, w tym seksu analnego czy oralnego. Od dwóch lat ma chłopaka, który w testach na obecność wirusa miał wynik negatywny. Para jeszcze ze sobą nie współżyła, co potwierdziło badanie ginekologiczne. Ponadto kobieta nie miała nigdy transfuzji krwi, ani żadnej operacji, nie robiła nigdy tatuażu, ani też nie przekłuwała skóry.
2. Wykluczono inne czynniki ryzyka, a także przebadano matkę kobiety. Wynik testu na obecność wirusa okazał się negatywny. Potwierdzono natomiast, że jest ona biologiczna matką kobiety.
3. W toku dalszego dochodzenia, pacjentka poinformowała lekarzy o przypadku użycia tych samych przyborów do manicure’u, co jej starsza kuzynka, która jest nosicielką wirusa. Informacja o nosicielstwie kuzynki wyszła na jaw już po fakcie współdzielenia przyrządów, i wówczas kuzynka nie była jeszcze na lekach supresyjnych. Całe zdarzenie miało miejsce ok. 10 lat wcześniej.
4. Naukowcy przeprowadzili analizę filogenetyczną wirusa u obu kobiet. Okazało się, że sekwencje w obu przypadkach są do siebie bardzo podobne, a więc blisko spokrewnione. Ustalono również datę infekcji na ok. 10 – 11 lat wstecz, co ponownie wskazuje na przypadek współdzielenia przyborów do manicure’u przez obie kobiety.
Na kolejnej stronie przeczytaj wnioski naukowców >>>
Zobacz też: Wynaleziono lek na wirusa HPV?