Stereotypy w życiu każdego z nas są pójściem na łatwiznę. Pokazują nam często fałszywy, wartościujący, ale uproszczony schemat rzeczywistości. Są one utrwalane przez kulturę, nic więc dziwnego, że całe pokolenia funkcjonują w podobnych schematach. Stereotypy związane z płcią są jednymi z tych, które znacząco wpływają na nasze życie codzienne. Poznaj 6 najczęstszych stereotypów dotyczących kobiet i mężczyzn. Zgadzasz się z nimi, a może starasz się je przełamywać?
Zobacz też: Czego powinnyśmy OCZEKIWAĆ od mężczyzn?
Stereotypy związane z płcią są bardzo różnorodne. Dotyczą nie tylko cech fizycznych, czysto biologicznych różnic między kobietą i mężczyzną, ale też upraszczają nasze role społeczne. Opierają się one na tym, że pewne cechy psychiczne i zachowania są typowe i bardziej przypisane konkretnej płci. Wszystkich wrzuca się do jednego, a raczej tylko dwóch, worków.
1. Kobieta – matka, Mężczyzna – pracownik
Status kobiety ciągle określa przede wszystkim to czy jest i jeśli tak, to jaką jest matką. To macierzyństwo w dużej mierze określa społeczną pozycję kobiety. Jeśli która z nas nie chce mieć dzieci, wciąż uznawana jest za „niepełną” kobietę. Z drugiej zaś strony, mężczyznę określa głownie jego status zawodowy. Nawet jeśli coraz częściej pojawia się w kontekście ojcostwa, to wciąż jest to bardzo rzadkie. Co więcej, nadal pokutuje stereotyp, że opiekowanie się dziećmi jest „niemęskie”.
Na kolejnej stronie więcej! >>>