Innowacyjny projekt powstał z myślą o osobach chorych na ADHD czy autyzm. Szybko wzbudził zainteresowanie nie tylko w świecie medycyny.
Ger Mood Sweater to innowacyjny pomysł amerykańskiej specjalistki od nowych technologii, Kristin Neidlinger. Powstał w wyniku badań nad syndromem SPD, czyli dysfunkcją integracji sensorycznej. Projektantka zdała sobie sprawę, że są na świecie osoby, które nie potrafią okazywać swoich uczuć. Z myślą o chorych na ADHD, autyzm czy zespół Aspergera, rozpoczęła pracę nad swetrem, który interpretuje i pokazuje emocje.
Sweter wykonany jest z wysokogatunkowej bawełny. Zainstalowano w nim specjalne czujniki GER, które łączą się z naszymi dłońmi za pomocą kabli. Odzież działa na zasadzie wykrywacza kłamstw. Zamontowana w niej technologia korzysta z tzw. Galwanicznej Reakcji Skóry. Specjalne sensory mierzą poziom ekscytacji użytkownika i wytwarzane przez organizm hormony. W zależności od naszego stanu emocjonalnego, kołnierz swetra zaczyna świecić się na zupełnie inny kolor. Taką możliwość dają wmontowane w niego światła LED. Biały sweter zamienia się w czerwony, gdy użytkownik czuje się zdenerwowany lub zakochany. Niebieski kolor oznacza spokój, zielony zrelaksowanie, a żółty zadowolenie.
Koncepcja ta ma obiecującą przyszłość. Sweter pełni funkcje indywidualnej opieki zdrowotnej. Weźmy na przykład osoby cierpiące na Alzheimera, które często zachowują się agresywnie bez wyraźnego powodu. Taki sweter będzie pomocą dla ich rodzin. Dzięki niemu łatwiej zrozumieją potrzeby chorych – tłumaczy Kristin Neidlinger.
Produkt szybko wzbudził zainteresowanie na świecie. Prezentowany jest nie tylko na sympozjach naukowych, targach nowych technologii czy konferencjach medycznych, ale także na wydarzeniach modowych. Twórcy przekonują, że Ger Mood Sweater to nowa forma komunikowania inspirowana ludzkim organizmem.
Sweter został wyprodukowany jedynie w 100 egzemplarzach. Teraz dostępny jest tylko na zamówienie. Zarezerwować go należy na stronie internetowej producenta: www.sensoree.com. Możemy go także zobaczyć i przetestować w Design Museum w Londynie.