Pokój dziecięcy jest jednocześnie sypialnią, miejscem wypoczynku, zabawy i nauki. Jako że dziecko będzie spędzało w nim mnóstwo czasu, powinien być dostosowany do jego potrzeb, bezpieczny i komfortowy. Dobierając meble i akcesoria, musimy wziąć zatem pod uwagę dobro dziecka i nie zapominać, że równie ważne jak walory estetyczne są funkcjonalność i wygoda. Pamiętajmy, że meble mają spełniać wiele ról – służyć zarówno do zabawy, jak i nauki.
Biurko – najważniejszy mebel w pokoju małego ucznia
Idealne biurko dla małego ucznia powinno być ergonomiczne, bezpieczne i estetycznie wykonane, aby zachęcać do zgłębiania tajników szkolnej wiedzy. Wybór optymalnego modelu biurka nie jest sprawą prostą – w grę wchodzi kilka czynników: regulacja blatu, powierzchnia użytkowa, kolor mebla oraz obecność szuflad i półeczek, w których dziecko umieści wszystkie szpargały. Odradzamy zakup bardzo wzorzystych mebli, które mogą dekoncentrować naszą pociechę w czasie nauki. Nie musimy jednak rezygnować z kolorowych akcentów – producenci oferują całą gamę modeli biurek z wymiennymi uchwytami do szuflad. Szuflady są na tyle pojemne, że bez problemu pomieszczą podręczniki szkolne, zeszyty, przybory plastyczne oraz wszystkie inne akcesoria niezbędne do pracy.
Dobrym wyborem jest biurko z możliwością regulacji wysokości blatu i kąta nachylenia. Jako że dziecko w tym wieku szybko rośnie, biurko bez regulacji posłuży mu co najwyżej rok. Zmienny kąt nachylenia stanowi natomiast sprytny sposób na uprzyjemnienie czynności czytania, pisania i rysowania. Nachylając blat pod kątem 30 stopni, ułatwiamy sobie czytanie. Przy kącie 15 stopni ręka śmielej sunie po papierze i dziecko wyraźniej stawia pierwsze litery. Kąt 5 stopni sprawdza się natomiast przy pracach manualnych, rysunkach technicznych i wykonywaniu zadań na plastykę.
Lampa biurowa dla dziecka
Nieodłącznym elementem biurka jest lampa biurowa, którą należy umieścić 40 cm od miejsca wykonywania pracy (w przypadku dzieci praworęcznych po lewej stronie, u leworęcznych – po prawej). Dobrze dobrana nie tylko zmniejsza zmęczenie oczu i wpływa na wydajność pracy, lecz także poprawia widzenie i koncentrację. Najlepiej sprawdzą się modele regulowane, z giętkim ramieniem i mobilnym kloszem, które pozwalają na dowolne ustawienie źródła światła. W ofercie producentów oświetlenia znajdziemy również lampy na specjalnych wysięgnikach, którymi można wygodnie operować. Jeżeli biurko posiada nadbudowę, możemy zainwestować w niewielkich rozmiarów lampkę mocowaną na klipsie. Wbrew pozorom dobrze dobrana dioda LED może dać naprawdę mocne oświetlenie.
Oczywiście nawet najlepsza lampka okaże się bezużyteczna, jeżeli nie zainwestujemy w dobrą żarówkę, która imituje światło naturalne. Wygodnym rozwiązaniem są lampki z diodami typu LED, które się nie nagrzewają i mogą imitować dowolną barwę. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się lampy biurowe YON LED wyposażone w trójstopniowy ściemniacz światła oraz dotykowy włącznik. Takie rozwiązanie daje podwójne korzyści – z jednej strony lampka może być wykorzystywana do pracy, z drugiej – jako oświetlenie nocne. Dzięki wbudowanej lampie LED możemy również zmniejszyć koszty energii elektrycznej.
Gra światłem
Urządzając pokój należy pamiętać o zbawiennej mocy światła naturalnego. Jeżeli mamy taką możliwość, ustawmy biurko naprzeciwko okna, tak aby dziecko mogło uczyć się przy świetle dziennym jak najdłużej. W okolicach okna możemy postawić również fotel, pufę i wszystkie sprzęty, z których korzysta w ciągu dnia. Do zaciemnionej części pokoju wędrują natomiast łóżko i szafa.