Zdrowe odżywianie jest ważne nie tylko w okresie starań o dziecko i podczas ciąży. Dobrze zbilansowaną dietę należy kontynuować również po porodzie, ponieważ także w tym czasie zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów istotną rolę po porodzie mogą odgrywać witaminy przyjmowane w formie suplementów. Które z nich są niezbędne?
Większe zapotrzebowanie karmiących mam na składniki odżywcze wynika ze zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego związanego m.in. z produkcją mleka. Jeżeli nie odżywiasz się prawidłowo, zwiększasz ryzyko powstawania niedoborów, które wpływają negatywnie głównie na Twój (a nie na dziecka) organizm. W takiej sytuacji warto przyjmować witaminy i minerały w formie suplementów przeznaczonych dla kobiet karmiących piersią.
Niedobory witamin i minerałów a skład mleka
Wśród wielu kobiet panuje przekonanie, że niedobory witamin i minerałów odnotowane w organizmie mamy przekładają się na produkcję niewartościowego mleka. Jest to mit: od dawna wiadomo, że dieta kobiety tylko w nieznacznym stopniu wpływa na skład produkowanego pokarmu. Dziecko, niezależnie od tego, jak odżywia się mama, zawsze otrzymuje wartościowe mleko. Nieprawidłowa dieta i związane z nią niedobory witamin i minerałów najgorzej wpływają na organizm mamy.
Istnieje jednak od tej reguły kilka wyjątków, ponieważ poziom niektórych składników jest ściślej związany z dietą karmiącej kobiety. Mowa tutaj m.in. o witaminach z grupy B, jodzie i DHA.
Które witaminy przyjmować po porodzie?
Dieta skomponowana w oparciu o zasady racjonalnego żywienia jest w stanie zapobiec niedoborom witamin i minerałów. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci istnieje kilka substancji odżywczych, które należy przyjmować w formie suplementów.
DHA
DHA to kwas dokozaheksaenowy, który zalicza się do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Z uwagi na bardzo niskie spożycie ryb zaleca się jego przyjmowanie już od pierwszego miesiąca ciąży i przez cały okres karmienia piersią.
Zapewnienie odpowiedniej ilości DHA w diecie karmiącej mamy wpływa pozytywnie także na niemowlę – na jego rozwój umysłowy oraz rozwój funkcji poznawczych i motorycznych. Poprawia też ostrość widzenia, zmniejsza ryzyko alergii oraz zachorowania w dorosłym życiu na cukrzycę typu I oraz na chorobę nadciśnieniową. Ponadto wpływa ochronnie na układ krwionośny karmiącej kobiety, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się stanów zapalnych w blaszkach miażdżycowych i obniża stężenie trójglicerydów we krwi.
Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny dostarczać organizmowi min. 200 mg DHA dziennie, jednak w przypadku małego spożycia ryb należy uwzględnić suplementację DHA w dawce 400-600 mg DHA/dobę.
Witamina D3
Powszechnie uważa się, że biosynteza witaminy D3 zachodząca pod wpływem słońca jest w stanie pokryć do 100% dziennego zapotrzebowania. Niestety coraz częściej obserwuje się niedobory tej witaminy – nie tylko u ciężarnych, ale również u kobiet karmiących piersią. Dlatego przyjmowane po porodzie witaminy należy uzupełnić o witaminę D3.Jej odpowiedni poziom w organizmie pozwala uniknąć zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, które mogą prowadzić do osteoporozy.
Dzienna dawka dla kobiet karmiących w celu profilaktyki niedoborów witaminy D3 wynosi do 2000 IU.