Jeśli żyjesz od wypłaty do wypłaty, to prawdopodobnie oszczędzanie nawet kilku złotych miesięcznie wydaje się być dla Ciebie nieosiągalne. Na szczęście istnieje kilka sprytnych sposobów, dzięki którym nauczysz się, jak oszczędzać pieniądze na każdym kroku. Oto poradnik oszczędzania dla każdego – bez względu na wiek i zarobki.
Wyznacz realistyczne cele
Dzięki ustalonym celom będziesz mądrze zarządzać swoim budżetem. Zadaj sobie pytanie: Ile oszczędności powinno być na moim koncie za rok? Wyznacz cele krótkoterminowe (telewizor, samochód, wakacje) lub długoterminowe (mieszkanie, emerytura, studia).
Ustal miesięczny plan wydatków
Podziel wydatki na trzy grupy: konieczne, przyjemności i oszczędności. Wprowadź do swojego życia zasadę 50/30/20.
50% zarobków przeznacz na niezbędne potrzeby, tj. opłaty, jedzenie, kredyt, transport.
20% miesięcznych przychodów zarezerwuj na przyjemności, czyli hobby, kolacje, kino.
10% traktuj, jako oszczędności. Po kilku miesiącach możesz zwiększyć ten procent, ale nie pozwól, aby był niższy niż 10.
Zdefiniuj swoje wydatki
Prawdopodobnie wiesz, ile zarabiasz każdego miesiąca, ale czy masz świadomość, na co przeznaczasz swoje pieniądze? Zacznij dokładnie śledzić wydatki, grosz po groszu. Zapisz, ile złotych każdego miesiąca przeznaczasz na kawę, gazety, przekąski, ile płacisz za rachunki, a ile wydajesz na przyjemności. Podkreśl wszystkie wydatki, które wcale nie były konieczne lub mogłyby być niższe.
Zmień bank
Banki utrzymują się z pobieranych opłat za prowadzenie konta i posiadanie kart kredytowych. Jak podaje portal CNN Money, w 2017 roku trzy największe banki w USA zarobiły łącznie 6,4 miliarda dolarów na opłatach za karty i wypłatach z bankomatów. Jeśli co miesiąc płacisz 2, 5 lub 10 złotych za prowadzenie konta, to pora zmienić bank na taki, który nie pobiera żadnych opłat, a nawet da Ci pieniądze za otwarcie konta.
Poluj na rabaty i przystąp do programów lojalnościowych
Prawdopodobnie masz już karty rabatowe do sklepów spożywczych i drogerii. Jeśli nie, to koniecznie przystąp do programów lojalnościowych, aby uzyskać mnóstwo zniżek na żywność, artykuły gospodarstwa domowego i inne towary, z których korzystasz na co dzień. Używaj aplikacji, które analizują, gdzie najtaniej kupić potrzebne produkty.
Przestań płacić za wygodę
Ludzie są gotowi zapłacić 10 złotych za nachosy, które mogą zrobić samodzielnie za niecałe 2 złote. Podobnie jest z kawą w kawiarniach. Koszt przyrządzenia kawy w domu jest nieporównywalnie mniejszy. Rezygnując z codziennych nawyków i wygody, możesz sporo zaoszczędzić. Poświęć trochę czasu, aby przygotować własne jedzenie, zrobić sobie kawę lub sprzedać niepotrzebne rzeczy, np. ubrania, stare meble, przeczytane książki.
Wniosek
Zmiana codziennych nawyków wymaga czasu i dyscypliny, jednak jest niezbędna, gdy chcesz zaoszczędzić więcej pieniędzy. Jeżeli zaczniesz oszczędzać już dzisiaj, to prawdopodobnie za kilka lat będziesz w znacznie lepszej sytuacji finansowej niż jesteś teraz.