Nieprzyjemny zapach to coś co chcemy czuć jak najrzadziej i szybko go eliminować. Dlatego sięgamy po odświeżacze powietrza. Jaka jest ich skuteczność w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów? Czy poradzą sobie z zapachem dymu papierosowego, zwierząt czy nieprzyjemnym zapachem podczas gotowania? Warto dowiedzieć się więcej na temat rodzajów odświeżaczy.
Rodzaje odświeżaczy powietrza – co mamy do wyboru?
Nieprzyjemne zapachy mogą pojawić się w naszym otoczeniu wszędzie. Czasami ich źródłem jest fizjologia, innym razem przygotowywanie posiłków czy palenie papierosów. Są sytuacje, że pochodzą z zewnątrz, związane są ze smogiem czy nielegalnym paleniem traw albo innych rzeczy, czy też nagromadzoną wilgocią. W każdym przypadku odświeżacze powietrza powinny poradzić sobie z problemem. Do łazienki można wybrać odświeżacze typu szyszka, które wystarczy nacisnąć, by uwolnił się zapach dostarczany z umieszczonego pod obudową atomizera. Można korzystać także z odświeżaczy w sprayu albo odświeżaczy w kulce. Jeżeli chcecie, by odświeżacz nie zaburzał estetyki pomieszczenia, to dobrym wyborem może być model elektryczny wkładany do gniazdka. Odświeżacze mogą mieć też formę patyczków, czy też wkładów.
Jaka jest skuteczność odświeżaczy powietrza?
Odświeżacze w sprayu bardzo szybko wydzielają intensywną woń, dlatego sprawdzają się do szybkiego neutralizowania brzydkich zapachów. Mają kompozycję intensywnych olejków eterycznych. Odświeżacz odświeżaczowi jednak nierówny, dlatego warto wypróbować kilka. Są takie, które skutecznie pochłaniają zapachy, ale jednak mogą pozostawiać po sobie tłuste plamy na różnych powierzchniach. Intensywne odświeżacze sprawdzają się w toaletach czy kuchniach. W tym ostatnim pomieszczeniu można użyć odświeżacz w sprayu po skończonym gotowaniu. Gdy preferujecie bardziej subtelny efekt odświeżenia, to sprawdzi się odświeżacz elektryczny, który stopniowo uwalnia zapach i może wystarczyć nawet na 3 miesiące, a do tego jest bezpieczny dla zwierząt czy dzieci. Niektóre odświeżacze działają na czujnik ruchu. Należy pamiętać, by takich modeli nie stosować w miejscach intensywnie uczęszczanych, bo będzie się to wiązało z szybkim wyczerpywaniem wkładu zapachowego. Odświeżacze w żelu świetnie sprawdzają się do toalety i zapewniają świeżość na dłużej. Generalnie niezależnie od rodzaju odświeżacze powietrza mogą skutecznie niwelować wszelkie nieprzyjemne zapachy, nawet spalenizny czy dymu papierosowego. Przy wyborze odświeżaczy powietrza trzeba zwrócić uwagę na skład. Są takie, które zawierają lotne związki formaldehydu, ropy naftowej, benzyny, limonenu i mogą podrażniać oczy. Warto wystrzegać się także odświeżaczy, które w swoim składzie mają sole i estry kwasu ftalowego, alkohol benzylowy, etanol, fenol czy kamforę. Lotne związki VOC mogą wywoływać astmę, alergię, a także inne problemy zdrowotne. Warto wybierać odświeżacze powietrza, które mają w jak największym stopniu naturalny skład.
Kiedy warto stosować odświeżacze powietrza?
Odświeżacze powietrza warto wybierać zawsze wtedy, gdy chce się zapewnić przyjemny zapach we wnętrzu. Niektóre zapachy mogą odstraszać także szkodniki, choćby mole ubraniowe, dlatego odświeżacz w formie wkładu powinien znaleźć się także w szafie. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach często używanego obuwia można sięgnąć także po odświeżacze w sprayu do obuwia. Do reprezentacyjnych wnętrz sprawdzą się modele elektryczne, ale i z patyczkami. Wśród bogatej linii zapachowej każdy może znaleźć takie nuty, które przypadną mu do gustu.