W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony osób, na całym świecie ponad 300 milionów. A ta liczba stale rośnie! I wcale nie tak trudno dołączyć do grona diabetyków. Jeśli kierujesz się chociaż jedną z poniższych wskazówek, uważaj – cukrzyca może wystąpić także u ciebie.
Nie przykładaj wagi do diety
Jedz słodycze, nie stroń od fast foodów, pij słodkie napoje. Nawet nie zaglądaj do etykiet opakowaniowych i nie przejmuj się tym, co mógłbyś tam znaleźć. „Dosładzanie produktów to obecnie nagminny proceder w przemyśle spożywczym. Zaniechanie eliminacji cukru z codziennej diety, czy szukania dla niego zdrowych alternatyw prowadzi do epidemii otyłości. A stąd już tylko krok do cukrzycy typu 2” – mówi Beata Straszewska ze Stewiarnia.pl, centrum wiedzy o stewii – zdrowym zamienniku cukru.
Nie ćwicz, nie spaceruj
Nie ruszaj się w ogóle, najlepiej nie wstawaj z kanapy. Jeśli wychodzisz z domu, to schody zastąp windą, a do najbliższego sklepu wybierz się samochodem. Strzeż się ruchu, strzeż się wagi – bo ruch to zdrowie, a utrzymanie dobrej wagi zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Nie wiesz, co to BMI? I bardzo dobrze!
Nie martw się o własne zdrowie
Unikaj wizyt u lekarza i nie badaj się systematycznie. Nie przejmuj się zwłaszcza tym, że masz nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu lub cukru we krwi. „Cukrzyca nie ma wyraźnych, widocznych, czy bolesnych objawów. Szacuje się, że nawet 1/3 chorych na cukrzycę jest nieświadoma swojej choroby. Dlatego w profilaktyce cukrzycy, oprócz diety i kontroli wagi, bardzo ważne są badania poziomu cukru we krwi” – zaznacza Straszewska ze Stewiarnia.pl.
Ignoruj wszystkie przypadki zachorowań na cukrzycę w twojej rodzinie
To nic, że naukowcy odkryli, że cukrzyca ma uwarunkowania genetyczne i u osób spokrewnionych z chorymi, ryzyko wystąpienia cukrzycy wzrasta kilkakrotnie. Takie osoby powinny szczególnie dbać o zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i badania, ale co tam.
Pij i pal
Nadmierne spożywanie alkoholu może zaburzyć pracę trzustki i doprowadzić do cukrzycy. Palenie tytoniu zwiększa stężenie cukru we krwi. Paczka papierosów dziennie przybliża cię wielkimi krokami do cukrzycy.