Bawełna kojarzy się z czymś naturalnym, zdrowym – w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, sztucznych. Dlatego też podczas zakupu odzieży dla niemowląt czy starszych dzieci najchętniej sięgamy po tę, która na metce ma zapis „100% cotton”. Mało kto zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest, aby w dzisiejszym uprzemysłowionym świecie surowiec pozyskiwany na masową skalę pozostawał naturalny? Kiedy przyjrzymy się bliżej temu problemowi okazuje się znacznie poważniejszy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka…
Bawełna konwencjonalna – ile natury w „naturalnym” produkcie?
Bawełna należy do najczęściej uprawianych roślin na świecie. Niestety konwencjonalna uprawa bawełny znajduje się na niechlubnym pierwszym miejscu w rankingu najbardziej toksycznych. Na wyprodukowanie bawełny przypada aż 25% środków owadobójczych i 10% wszystkich stosowanych pestycydów! Wiele z nich zostało sklasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie dla układu nerwowego niemowląt i dzieci. Uznaje się, że jest to jedna z przyczyn coraz częściej diagnozowanych alergii i powikłań skórnych u dzieci, jak również astmy.
Bawełna organiczna – z szacunku dla natury i człowieka
Plantacje bawełny organicznej to powrót do naturalnych metod uprawy roślin. Wzrost bawełny odbywa się zgodnie z procesami zachodzącymi w przyrodzie, bez użycia środków chemicznych ani sztucznych nawozów stymulujących wzrost. Zastosowanie znajdują wyłącznie substancje podlegające biodegradacji, takie jak np. czosnek, lucerna, kwas cytrynowy czy obornik. Uprawy ekologiczne pozwalają również na znaczną oszczędność wody, co jest nie bez znaczenia zważywszy na fakt, że 3/4 plantacji znajduje się w krajach Trzeciego Świata.
Bawełna organiczna jest zbierana ręcznie, bez użycia maszyn, co sprawia, że nie miesza się z olejem z nasion i nie zachodzi konieczność jej chemicznego czyszczenia. Do barwienia służą wyłącznie naturalne, certyfikowane, nietoksyczne barwniki, np. glinki.
Produkcja bawełny organicznej jest etyczna – wolna od niewolniczej pracy dzieci i dorosłych. Na certyfikowanych plantacjach nie ma miejsca dla cierpienia i wyzysku; pracownicy otrzymują uczciwą zapłatę. Dlatego bawełna organiczna oprócz certyfikatu GOTS posiada z reguły również certyfikat FairTrade (Sprawiedliwego Handlu), który potwierdza przestrzeganie praw pracowniczych oraz gwarantuje bezpieczeństwo produktu dla zdrowia ludzi i dla środowiska.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej o bawełnie organicznej i obejrzyj galerię!