Jak chronić szkliwo?
Aby chronić szkliwo warto po każdym posiłku żuć gumę bez cukru, ale tylko przez kilka minut. Zwiększa ona produkcję śliny, która jest naturalnym mechanizmem oczyszczania jamy ustnej i neutralizacji kwasów, osłabiających szkliwo. Warto zwiększyć też ilość spożywanej wody w ciągu dnia, jeśli czujesz suchość w ustach. Jeśli chodzi o szczotkowanie zębów należy zainwestować w szczoteczkę z miękkimi włóknami, a zęby najlepiej myć po godzinie od kwaśnego posiłku. Kwas osłabia szkliwo i jest ono wtedy podatne na erozję w czasie szczotkowania. Jeżeli cierpisz na jakieś schorzenia, np. refluks koniecznie wybierz się do lekarza i rozpocznij leczenie. Schorzenia tego typu maja wpływ na zarzucanie kwasów żołądkowych do jamy ustnej.
Czy uszkodzone szkliwo można odbudować?
Gdy szkliwo jest już popękane lub ukruszone na powierzchniach siecznych, lekarz musi najpierw opanować przyczynę problemu. Najczęściej jest nią bruksizm. Leczenie objawowe polega na zakładaniu na noc ruchomego aparatu na zęby. Dentysta zaleca też badania ogólne, w tym na pasożyty, prowokujące często bruksizm. Ukruszenia szkliwne odbudowuje się po wyeliminowaniu nawyku zgrzytania – najczęściej za pomocą bondingu lub licówek kompozytowych. Takie kompozytowe uzupełnienia nie wymagają ingerencji w tkanki zęba, kompozyt spaja się wyłącznie dzięki sile adhezji.
Jeśli konsekwencją erozji szkliwa są ubytki klinowe, stomatolog wypełni je tak jak ubytek próchnicowy. Nie będzie musiał jednak opracowywać zęba, czyli po zmatowieniu powierzchni ubytku od razu wypełni go kompozytem.