Jak ocenić jakość i bezpieczeństwo produktów?
Nie sposób, wspominając o warzywach w diecie dziecka do 3. roku życia, pominąć kwestii ich bezpieczeństwa. Są one źródłem cennych witamin, minerałów i błonnika, ale też mogą zawierać substancje szkodliwe: pozostałości środków ochrony roślin, azotanów oraz metali ciężkich, a niewłaściwie przechowywane – pleśnie i ich szkodliwe dla zdrowia metabolity. Z uwagi na większą niż u osoby dorosłej przepuszczalność bariery jelitowej, małą masę ciała oraz niedojrzały układ immunologiczny, żywność zawierająca powyższe zanieczyszczenia może być dla malucha niebezpieczna. Dlatego w żywieniu małych dzieci dobór surowców, z których przygotowywane są posiłki jest niezwykle ważny. Warzywa i inne produkty powinny pochodzić z upraw kontrolowanych, spełniających restrykcyjne kryteria i dobrze, by były dodatkowo badane w kierunku pozostałości substancji szkodliwych. W przypadku żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, do której należą posiłki w słoiczkach – bezpieczeństwo żywności jest potwierdzone licznymi testami laboratoryjnymi. Natomiast kupując w sklepie czy na bazarku marchew czy brokuły, możemy ocenić ich świeżość, ale niestety, na temat zawartości metali ciężkich, azotanów, czy pestycydów nie wiemy nic.
Zbilansowanie posiłków
Posiłki dla najmłodszych dzieci powinny być również wyjątkowo starannie zbilansowane, z uwagi na fakt, iż niedobory lub nadmiary składników pokarmowych w tym okresie mogą mieć skutki nieodwracalne dla rozwoju dziecka. Powszechnymi błędami opiekunów przygotowujących samodzielnie dania dla swych pociech jest zbyt duża zawartość białka (mięsa) w daniu, dodawanie soli i cukru oraz pomijanie tłuszczów roślinnych w recepturach dań obiadowych. Jeśli chcemy sami przygotowywać posiłki dla malucha, to warto je komponować po uprzedniej konsultacji z dietetykiem, który doradzi jak prawidłowo zbilansować ich skład.
Receptury dań gotowych dla niemowląt są opracowywane przez dietetyków specjalizujących się w żywieniu niemowląt, dlatego mamy gwarancję, że skład dania jest prawidłowy. Zgodnie z prawem polskim dania dla niemowląt, tak jak wszystkie produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, nie zawierają konserwantów i innych sztucznych dodatków, a skład produktów określa dokładnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia.
Na następnej stronie przeczytaj jak zadbać o dietę dziecka