Na co uważać?
Naukowcy zwracają szczególną uwagę na syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Jest on najczęściej używanym środkiem słodzącym w przetworzonej żywności, zwłaszcza o smaku owocowym oraz w napojach gazowanych.
Badania wskazują, że spożycie napojów słodzonych cukrem, powiązano na całym świecie z ponad 180 tysiącami zgonów rocznie.
Przerażające dane
Około 300 lat temu, ludzie spożywali tylko kilka kilogramów cukru rocznie. Obecne szacunki wskazują, że średnio w USA ludzie jedzą od 35 do nawet 69 kilogramów rocznie! Odpowiada to 24 – 47 łyżeczkom dziennie.
Dowody wskazują na to, że u ludzi, których jedna czwarta dziennego zapotrzebowania kalorycznego, jest zaspokajana cukrem, ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego jest trzykrotnie wyższe niż u tych, którzy zużywają go 10% mniej.
Natomiast dzienna dawka fruktozy, która przekracza 74 g, związana jest z 30-to procentowym ryzykiem podwyższonego ciśnienia krwi przekraczającego 140/90 mm Hg i 77-mio procentowym ryzykiem ciśnienia powyżej 160/100 mm Hg.
Czego jeszcze się bać?
Diety o wysokiej zawartości fruktozy powiązano także z niekorzystnym profilem lipidowym, wyższym stężeniem insuliny we krwi na czczo i podwojonym ryzykiem zespołu metabolicznego.
Niektóre diety obejmują zalecenia dotyczące ograniczeń spożycia cukru, ale nie są na tyle rygorystyczne, ani konkretne, aby zwrócić uwagę na samą fruktozę – a powinny!
Szczególnie należy zwrócić uwagę na dietę nastolatków. Badacze odnieśli się szczególnie do młodzieży brytyjskiej i amerykańskiej, wśród której spożycie cukru przekracza zalecaną dawkę nawet szesnastokrotnie!
Pamiętajmy, że tak jak większość soli w naszej diecie nie pochodzi z solniczki, tak większość cukru na naszych talerzach nie jest wzięta z cukiernicy.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej!