Czy oby na pewno?
Naukowcy podkreślają jednak, że naturalnie występujące cukry w owocach i warzywach nie są szkodliwe dla zdrowia.
Największym problemem jest wspomniana już żywność przetworzona, produkowana przez ogromne koncerny. Jak powiedział autor badań w Mid America Heart Institute w Kansas City, Missouri: „Dowody są oczywiste, że nawet umiarkowane dawki cukru mogą spowodować znaczną szkodę„.
Profesor medycyny sercowo-naczyniowej, Francesco Cappuccio z Uniwersytetu Warwick powiedział, że dieta bogata w cukry może przyczynić się „w znacznym stopniu” do chorób układu krążenia. Ostrzegł jednak, że zbyt wielki nacisk kładziony tylko na redukcję cukru, a nie również soli, jest „nieszczery”.
„Dla skutecznego zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego, powinno się zwrócić uwagę populacji, na redukcję obu składników” powiedział.
„W przeciwieństwie do cukru, sól nie jest składnikiem odżywczym. Jest składnikiem chemicznych, który zaczął być oddawany do produktów spożywczych w wyniki ewolucji. Nasz organizm potrzebuje nie więcej niż jedną dziesiątą soli obecnie spożywanej.”
Wielki znak zapytania
Jego zdaniem nie ma absolutnie żadnych dowodów, na to co przedstawili autorzy wyżej wspomnianych badań. „Przesunięcie uwagi z soli na cukier jest naukowo zbędne i niepoparte dowodami, a przypomina mi dobrze przećwiczone taktyki stosowane przez przemysł i pseudonauki, aby odwrócić uwagę opinii publicznej.”
Dodał także : „Musimy zatrzymać tę fałszywą tezę o zmniejszaniu albo soli, albo cukru. Musimy zmniejszyć ilość obu składników, jeżeli chcemy osiągnąć cele ONZ o redukcji chorób sercowo-naczyniowych o 25 procent do roku 2025.”
Słona zapłata za zdrowie
Eksperci ostrzegają, że zarówno poziom cukru, jak i soli muszą być wspólnie redukowane. Emerytowany profesor żywienia z Kings College w Londynie, powiedział, że: „cięcie spożycia soli i utrata wagi obniżają ciśnienie krwi, ale dowody bezpośredniego wpływu cukru są wątpliwe”.
Podkreślił także, iż spożycie soli w Wielkiej Brytanii spadło, kiedy producenci zmniejszyli ilość soli dodawanej do żywności. Temu również towarzyszył spadek ciśnienia krwi. Spożycie cukru pochodzi głównie ze słodzonych cukrem napojów, słodyczy, produktów zbożowych (ciasta i ciastka). Profesor stwierdził: „O ile mi wiadomo, nie ma dowodów na to, że ciśnienie krwi obniża się, gdy napoje słodzone cukrem zastępuje się sztucznymi słodzikami.”
Gaynor Bussell (dietetyk) dodał: „powinniśmy martwić się nie tylko o ilość cukru i soli, ale również takie kwestie, jak całkowite spożycie kalorii, tłuszczów oraz błonnika, witamin i minerałów”.
Źródło: www.dailymail.co.uk