Przeszczep tłuszczu, znany również jako lipotransfer, to innowacyjny zabieg chirurgii estetycznej, cieszący się rosnącą popularnością. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod modelowania sylwetki, przeszczep tłuszczu pozwala na naturalne konturowanie ciała z wykorzystaniem własnych komórek pacjenta. Choć lipotransfer wydaje się obiecującym rozwiązaniem, wiele osób zadaje sobie pytanie o jego bezpieczeństwo i skuteczność.
Na czym polega przeszczep tłuszczu?
Zabieg lipotransferu, inaczej autologicznego przeszczepu tłuszczu, polega na pobraniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z danej części ciała i wstrzyknięciu jej do obszarów potrzebujących wypełnienia oraz poprawy kształtu.
Zabieg składa się z kilku etapów, wymaga doświadczenia i precyzji, dlatego najlepiej wykonywać go w renomowanych klinikach medycyny estetycznej, takich jak Bieńkowscy Clinic w Częstochowie lub Bydgoszczy. Chirurg rozpoczyna zabieg od pobrania tłuszczu własnego pacjenta – zazwyczaj z ud lub brzucha. Dokonuje tego przy użyciu bardzo cienkich mikroigieł lub mikrokaniul, po wcześniejszym znieczuleniu. Tak pozyskany materiał poddaje się oczyszczaniu, płukaniu i odseparowaniu, aby wydobyć młode i nieuszkodzone komórki tłuszczowe oraz usunąć zanieczyszczenia.
Tak przygotowany, rozdrobniony, wysokogatunkowy preparat wprowadza się podskórnie w obszar zabiegowy. Służą do tego również specjalne kaniule o bardzo małej średnicy, które umożliwiają dokładne podanie tłuszczu w miejsce problematyczne. Przeszczepiona tkanka tłuszczowa zawiera cenne czynniki wzrostu i składniki odżywcze, które stymulują procesy regeneracji.
Przeszczep tłuszczu — powikłania i ryzyko
Główną zaletą przeszczepu tłuszczu jest wykorzystanie tkanki własnej pacjenta, która jest jednym z najlepszych materiałów wypełniających i modelujących. Biokompatybilny materiał minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych oraz odrzucenia przeszczepu. Metoda jest uznawana za naturalny sposób poprawy sylwetki. Lipotransfer jest małoinwazyjny, a dzięki dużej powierzchni kontaktu drobin tłuszczu z żywą tkanką pacjenta, doskonale się przyjmuje, a miejsce po zabiegu – szybko goi.
Aby wykluczyć wszelkie niepowodzenia i ewentualne skutki uboczne, ważne jest, by pacjent omówił swoje oczekiwania, stan zdrowia oraz historię medyczną z lekarzem, jeszcze przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu. Chirurg plastyczny w Bieńkowscy Clinic będzie w stanie dostosować procedurę do indywidualnych potrzeb i ocenić ryzyko potencjalnych powikłań. Niezbędne jest także stosowanie się do wszystkich zaleceń specjalisty – zarówno przed, jak i po przeszczepie tłuszczu.
Zabieg przeszczepu tłuszczu – wskazania
Dla kogo jest przeznaczony lipotransfer? Choć może z niego skorzystać każdy, szczególnie poleca się go w przypadku:
- modelowania konturów twarzy, wypełniania zmarszczek oraz poprawy objętości skóry,
- powiększenia piersi lub poprawy ich symetrii, bez konieczności użycia implantów,
- rekonstrukcji biustu po mastektomii,
- korekcji nierówności lub nieprawidłowości po wcześniejszych operacjach plastycznych,
- poprawy konturów ciała, np. po utracie wagi, ciąży,
- modelowania sylwetki, aby nadać ciału bardziej proporcjonalny wygląd,
- leczenia blizn,
- odbudowy ubytków pourazowych lub powypadkowych,
- nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Jakie są efekty zabiegu i jak długo się utrzymują?
Końcowe rezultaty przeszczepu tłuszczu zależą od wybranego obszaru zabiegowego i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Do ogólnych efektów lipotransferu zalicza się:
- poprawę objętości tkanek w obszarze, w którym został przeszczepiony tłuszcz,
- wymodelowanie konturów ciała, uzyskanie bardziej proporcjonalnego i estetycznego wyglądu,
- wypełnienie zmarszczek i linii mimicznych, odmłodzenie wyglądu skóry,
- naturalny efekt, bez maski,
- pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej.
W przeciwieństwie do innych metod modelujących sylwetkę lipotransfer pozwala uzyskać długotrwałe rezultaty. Część przeszczepionego tłuszczu utrzymuje się na stałe, chociaż naturalne jest jego częściowe wchłanianie w pierwszych kilku miesiącach po zabiegu. Czas utrzymania się efektów zależy od wielu czynników, takich jak: styl życia pacjenta, procesy starzenia się skóry oraz indywidualne cechy organizmu.