Szczepienia na szóstkę
Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać ze szczepień „6 w 1” lub „5 w 1”. Szczepienia wysokoskojarzone przynoszą korzyści zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Oto niektóre z nich:
1. Większa odporność
Szczepienia skojarzone „6 w 1” stosowane są w zapobieganiu zachorowaniom na 6 chorób: błonicę, tężec, krztusiec poliomyelitis, zakażenia wywoływane przez Hib i WZW B.
W przypadku wyboru szczepienia „5w1” dziecko nie jest poddane uodpornieniu przeciw WZW B.
2.Mniej bólu i łez oraz mniejszy stres dla rodzica
Korzystając ze szczepień „6 w 1” lub „5 w 1”, dziecko uniknie kilku bolesnych wkłuć, które często odbywają się jedne po drugim, podczas tej samej wizyty. Dzięki temu maluch uniknie kontaktu ze strzykawkami, który kończy się płaczem.
3.Mniejsza liczba wkłuć
Przy podaniu szczepienia „6 w 1” na pierwszej wizycie szczepiennej w 2. miesiącu życia liczba wkłuć zredukowana jest z 3 do 1, a u dzieci do ukończenia drugiego roku życia – z 14 wkłuć do 5.
4. Dobry profil bezpieczeństwa szczepień skojarzonych potwierdzony w badaniach klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu
Jednym ze składników szczepienia skojarzonego „6 w 1” i „5 w 1” jest bezkomórkowy antygen krztuśca. W porównaniu do całokomórkowego krztuśca jest on lepiej tolerowany, przez co powoduje mniej odczynów poszczepiennych.
5. Mniej wizyt szczepiennych
Korzystając ze szczepień z kalendarza lub szczepień „5 w 1” niezbędna jest wizyta szczepienna w 7. miesiącu życia. Dziecko otrzymuje wtedy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przy wyborze szczepionki „6 w 1” wizyta ta nie jest konieczna. Jeśli cykl szczepienia kontynuujemy szczepionką „6 w 1”, dawkę uzupełniającą należy podać zgodnie z programem szczepień w 16.-18. miesiącu życia.
6.Szczepienia skojarzone można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami pediatrycznymi
Na przykład razem ze szczepionkąprzeciwko pneumokokom. Podawanie ich powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i zaleceniami producentów.
Zaufanie potwierdzone statystykami
Szczepienia skojarzone „6 w 1” i „5 w 1” stosowane są w programach szczepień masowych w wielu krajach w Europie i stały się standardem w codziennej praktyce. Obecnie, w Polsce około 60 proc. rodziców decyduje się na szczepienia skojarzone, w trosce o lepszy komfort i kompleksową ochronę swojego dziecka przed chorobami zakaźnymi.