Rok temu wystartowała pierwsza Ogólnopolska Kampania Społeczna „Diagnostyka jajnika” pod hasłem „Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki”. Jej celem było przekonanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych oraz sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych. Po sukcesie pierwszej edycji, już dziś ruszyła kolejna. Jej inauguracja miała miejsce w centrum prasowym PAP. W konferencji prasowej wzięli udział: ambasadorki kampanii oraz prelegenci.
Tegoroczna kampania ruszyła pod hasłem „Twoja historia nie musi być złośliwa”. Zachęca do badań profilaktycznych oraz sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych. Statystyki pokazują, że odpowiednie zachowania prewencyjne, pozwalają zapobiec rozwojowi złośliwych chorób, dlatego tak ważne jest uświadamianie kobiet. Najlepiej zacząć od najmłodszych lat, mamy powinny informować o tym swoje córki, a córki przypominać o badaniach swoim mamom. Nie bez powodu ambasadorkami akcji jest aktorka Anna Korcz i jej córka Anna.
W konferencji udział wzięli specjaliści, lekarze oraz prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości – Ida Karpińska. Zostały na niej po raz pierwszy przedstawione wyniki badań IQS dotyczące świadomości kobiet na temat chorób ginekologiczno-onkologicznych w rodzinie.
TWOJA HISTORIA NIE MUSI BYĆ ZŁOŚLIWA
Umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest średnio 15% wyższa niż przeciętna dla krajów UE. Dlatego też Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, zdecydowała się poruszyć kolejny bardzo ważny, ale dotychczas rzadko poruszany problem, jakim jest rak jajnika. W porównaniu z rakiem piersi czy szyjki macicy, w raku jajnika wskaźniki śmiertelności są znacznie wyższe w stosunku do częstości występowania: w przypadku raka jajnika odsetek zgonów wynosi ponad 60% i 33% jeśli chodzi o raka piersi.