Co jedzą dzieciaki?
Do badania wykorzystano dane z reprezentatywnej próby 8500 uczniów z USA, których spożywanie fast foodów mierzono w wieku dziesięciu lat. To porównano z wynikami badań naukowych, przeprowadzonych trzy lata później. Uwzględniono przy tym ponad dwa tuziny innych istotnych czynników.
Dzieci pytano o to ile razy zjadły posiłek lub przekąskę z restauracji fast-food, w tym McDonalds, Pizza Hut, Burger King, KFC.
52% badanych jadło fast food od jednego do trzech razy w poprzednim tygodniu, a 10% zjadło go cztery do sześciu razy. Kolejne 10% jadło posiłek typu fast food codziennie.
Chcesz myśleć, jedz mądrze!
Podczas przeprowadzanych testów wyników w nauce uczniowie, którzy jedli fast food codziennie zdobywali średnio 79 punktów. Ci, którzy nie jedli „śmieciowego jedzenia” zdobywali ich średnio 83. Podobne różnice zaobserwowano w osiągnięciach odnośnie czytania i matematyki.
W ubiegłym roku australijscy naukowcy przeprowadzali inne badania związane z tym tematem. Wykazały one, że jedzenie fast food może mieć szkodliwy wpływ na pamięć. Póki co zaobserwowano to na szczurach. Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii wykazali, że szczury karmione dietą bogatą w tłuszcze i cukier doznały zapalenia hipokampa, obszaru mózgu związanego z pamięcią werbalną i przestrzenną. Pamięć przestrzenna pomaga zapamiętać rzeczy związane między innymi z tym, jak poruszać się po swoim mieście.
Badania wskazują również, że otyłość może powodować zmiany w mózgu, powodując jego stan zapalny.
Czy warto tak ryzykować, dla kilku chwil przyjemności?