Chociaż implanty to znana metoda leczenia stomatologicznego, to wciąż wielu nią zainteresowanych ma mylne pojęcie o liczbie dostępnych na rynku rozwiązań. Sprawdziliśmy, jakie są możliwe sposoby na uzupełnienie braku zębowego i jak podjąć właściwą decyzję o wyborze.
Po implanty do Polski
Szacuje się, że w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat tylko wśród 50 i 60-latków liczba zabiegów implantacji wzrosła czterokrotnie. Jest to efekt starzejącego się społeczeństwa i rozwijającej się turystyki stomatologicznej. Chociaż w Polsce wszczepia się ponad 100 tys. implantów rocznie, a w Niemczech około miliona, to nasz rynek implantologiczny jest jednym z najprężniej rozwijających się na świecie. Duża w tym zasługa pacjentów zza granicy. Wysoka jakość usług i wykorzystywanych do leczenia braków zębowych materiałów oraz niska cena ściąga do naszego kraju pacjentów z całej Europy. W Polsce pracuje obecnie około tysiąca implantologów, większość w dużych klinikach przyjmujących w największych miastach jak Warszawa, Wrocław czy Kraków.
– Ze względu na bardzo dużą konkurencję na rynku implantologicznym w Polsce warto poświęcić nieco trudu przy wyborze najlepszej kliniki dla leczenia braku zębowego. Wśród cech placówki, na które powinniśmy zwrócić uwagę należałoby wymienić doświadczenie lekarzy, dostęp do kompleksowego leczenia i zastosowanie materiałów protetycznych najwyżej jakości – mówi Joanna Woźniak, dyrektor Kliniki Krakowskiej.
Rozwój rynku implantologicznego wynika jednak przede wszystkim z efektywności leczenia za sprawą wszczepienia implantów. Za popularność tej metody odpowiada zarówno bezpieczeństwo samego zabiegu jak i trwałość wykonanych na implantach konstrukcji protetycznych takich jak korony czy mosty. Leczenie implantologiczne pozwala na odbudowę utraconych zębów z zachowaniem komfortu maksymalnie zbliżonego do poczucia posiadania własnego uzębienia. Chodzi nie tylko o aspekty estetyczne, ale efekt podczas gryzienia i spożywania posiłków. Z jakich materiałów wykonuje się tak skuteczne uzupełnienie naturalnej kości?