Zabieg uzależniony od potrzeb pacjenta
Warto również wiedzieć jak przebiega sam zabieg wszczepienia implantu. Po umieszczeniu wszczepu tytanowego lub ceramicznego w kości następuje proces integracji tkanki kostnej z powierzchnią implantu. W przypadku zastosowania metody implantologii jednofazowej pacjent po zabiegu jest zaopatrywany w korony lub mosty tymczasowe, co powoduje, że zabieg w okresie osadzania się sztucznego korzenia staje się niewidoczny dla osób postronnych. W okresie po zabiegu lekarz może nam zalecić dietę papkowatą, podczas której będziemy musieli unikać twardych pokarmów nawet przez kilka miesięcy. Zabieg może zostać przeprowadzony podczas jednej wizyty, a właściwości implantu sprawiają, że proces leczenia nie trwa zbyt długo. Za przyspieszenie rekonwalescencji odpowiada struktura samego implantu. Jego powierzchnia jest dosyć szorstka, specjalnie wytrawioną, aby stymulować wzrost kości i przyspieszać gojenie, co pozwala na znaczne skrócenie czasu leczenia. W praktyce pomiędzy wizytą wszczepienia implantu i osłonięcia go koroną tymczasową a zabiegiem, na którym mocowane jest ostateczne uzupełnienie musi minąć od 3 do 6 miesięcy.
Implanty to nie jedyna metoda leczenia uzupełnień. W przypadkach, w których pacjent boryka się z brakiem nie jednego, ale kilku zębów metoda ta mogłaby okazać się bardzo kosztowna i czasochłonna. Każde uzupełnienie należałoby wszczepiać pojedynczo. Lepszym sposobem leczenia braków wielozębowych jest umieszczenie tzw. mostu protetycznego. Jest to metoda polegająca na osadzeniu koron stanowiących most w miejscu ubytków, którego przęsła i oparcie stanowią oszlifowane naturalne zęby pacjenta. Korony mogą być umiejscowione na stałe lub tymczasowo. Dla stałego uzupełnienia stosuje się cyrkon, natomiast dla uzupełnień tymczasowych włókno szklane.
– Mosty protetyczne są najlepszą metodą leczenia przypadków braków wielozębowych. Osadzenie koron kilku zębów za jednym podejściem pozwala na skrócenie czasu i uciążliwości uzupełnienia. Nie jest to jednak metoda dostępna dla każdego. Skorzystać z niej mogą jedynie pacjenci, którzy posiadają tzw. rezerwę fizjologiczną, czyli sąsiadujące z uzupełnieniem zęby własne – tłumaczy dr Marek Kula z Kliniki Krakowskiej.
Niezależnie od tego, w jaki sposób utraciliśmy zęby nie powinniśmy lekceważyć ich braku. W celu uzupełnienia należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który wskaże optymalną dla nas metodę leczenia oraz zadba o bezpieczeństwo i zdrowie naszego uśmiechu.