Grzybice pochwy stanowią aż 20 procent wszystkich infekcji narządów rodnych, wywoływanych zazwyczaj przez drożdżaki z gatunku Candidia albicans. Kiedy dostaną się do organizmu, stajemy się ich nosicielami i przysparzają nam wielu kłopotów.
Dlaczego dopada nas grzybica
Bardzo częstą przyczyną infekcji grzybiczych jest niedostateczna albo niewłaściwa higiena okolic narządów płciowych. Rzadko zmieniane ręczniki, mycie ciała przez długi czas tą samą gąbką czy nieodpowiednia bielizna to idealne warunki do rozwoju grzybów. Dlatego ważne, żeby nosić ubrania z włókien naturalnych, zwłaszcza bawełniane majtki czy nieobcisłe spodnie, ponieważ słaby przepływ powietrza i ciepło sprzyjają rozwojowi drożdży. Jeśli używamy w nadmiarze niewłaściwych środków myjących, np. perfumowanych mydeł o zasadowym odczynie pH, również jesteśmy bardziej podatne na infekcje. Pamiętajmy też, aby wycierać krocze od przodu ku tyłowi, żeby nie przenieść grzybów z okolic odbytu na wargi sromowe.
Grzybica miejsc intymnych często pojawia się u kobiet z podwyższonym poziomem cukru we krwi, który ułatwia namnażanie się drożdży. Jeśli więc nasza dieta zawiera za dużo węglowodanów, zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji pochwy.
Często grzybica pochwy jest konsekwencją burzy hormonalnej, np. wynikającej z niektórych chorób, z niewłaściwie dobranej antykoncepcji, cyklu miesiączkowego, menopauzy. Wtedy właśnie obniża się jakość flory bakteryjnej, zmienia się odczyn w pochwie, zwiększając dostępność patogenów.
Jeśli właśnie przeszłaś kurację antybiotykową, możesz spodziewać się infekcji grzybiczej pochwy. Antybiotyki niszczą naturalną florę bakteryjną pochwy, czyniąc organizm bezbronnym i ułatwiając chorobotwórczym drobnoustrojom szybkie namnażanie.
Zapobiegnij infekcji, nie dopuść do powikłań
Infekcji intymnej ze względu na objawy raczej nie da się przeoczyć, ale już zdiagnozować samodzielnie, co ją wywołało, może być trudno. Jeśli więc po kilku dniach problem nie ustępuje, warto udać się do ginekologa, bo zaniedbana lub źle leczona infekcja pochwy może prowadzić do poważnych powikłań, np. może utrudnić zajście w ciążę lub ją uniemożliwić. A u kobiet w ciąży z rozwijającą się grzybicą wzrasta ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, a nawet zakażenia noworodka. W przypadku kandydozy pochwy lekarz zwykle zaleca leczenie dopochwowe lekami przeciwgrzybiczymi. Warto uzupełnić braki bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus), odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej mikroflory pochwy, przyjmując preparaty probiotyczne.