Z roku na rok rośnie liczba Polaków kupujących w sklepach internetowych. Coraz więcej osób docenia konkurencyjne ceny, bogatą ofertę i – przede wszystkim – wygodę zakupów w sieci. Jak korzystać z internetowych platform zakupowych w bezpieczny sposób?
Podstawą bezpieczeństwa płatności online jest korzystanie z usług sprawdzonych sklepów internetowych, które zwykle oferują więcej niż jedną formę płatności, np. e-przelew, płatność za pobraniem, płatność SMS-em, płatność za pomocą karty kredytowej, płatności w ratach, itp.
Pilnuj swoich danych
– Najlepiej dokonywać płatności z systemem płatności online, czyli serwisem pośredniczącym. W ten sposób nie pozostawiamy naszych danych typu numer karty płatniczej sklepowi internetowemu, a dodatkowo mamy pewność, że korzystamy z usług rzetelnej firmy. Każdy pośrednik musi bowiem posiadać odpowiednie certyfikaty, takie jak licencja Agenta Rozliczeniowego, które cyklicznie należy aktualizować – zauważa Rafał Pasieka, ekspert systemu internetowych płatności odroczonych FerBuy. W praktyce wygląda to tak, że w momencie, gdy chcemy zapłacić za wybrany produkt lub usługę, nie podajemy danych na stronie e-sklepu, ale zostajemy przekierowani do serwisu pośredniczącego, z pomocą którego przenosimy się na stronę swojego banku. Dopiero wówczas logujemy się na swój rachunek bankowy.
– Warto pamiętać, że we wszelkich transakcjach bankowych niezbędna jest wcześniejsza identyfikacja klienta, który, aby móc skorzystać ze swoich pieniędzy, musi oprócz hasła i loginu podać także tzw. hasło jednorazowe. Należy je wpisać ze specjalnej karty, którą wystawił bank lub wysłanego przez instytucję SMS-a w pole wyskakujące w momencie zatwierdzania transakcji – dodaje Rafał Pasieka.
Istotne jest, aby nie odpowiadać na maile, których rzekomym adresatem jest bank czy serwis pośredniczący, a także nie łączyć się ze stronami podanymi w formie linku w wiadomości, które, po przejściu na nie, żądają dokonania płatności.
Sprzęt a bezpieczeństwo
Bardzo ważne jest korzystanie ze sprawdzonego sprzętu komputerowego czy mobilnego, zabezpieczonego programem antywirusowym, a dodatkowo także antyspyware. Należy unikać robienia zakupów za pośrednictwem lokalnych sieci bezprzewodowych, czyli np. hot spotów oraz w miejscach publicznych, np. kawiarenkach internetowych. Ważne jest, aby zweryfikować informacje o sklepie. Sprawdzić, czy na jego stronie www znajdują się dane kontaktowe oraz numer NIP, REGON i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Można upewnić się, np. z pomocą map Google, czy sklep faktycznie znajduje się pod podanym adresem. Warto też przejrzeć opinie na jego temat np. na forach internetowych czy w porównywarkach cen.
Niezbędne jest upewnienie się, że połączenie internetowe jest szyfrowane. Sygnalizuje to zielona kłódka, która powinna znajdować się w pasku strony. Zwróćmy również uwagę na adres strony. Ten bezpieczny zaczynać się będzie od https://, a nie http://.
Płatność za pobraniem?
Część internautów w celu minimalizacji ryzyka zakupów w sieci wybiera formę płatności za pobraniem. Taka opcja nie jest gwarantem bezpieczeństwa. W rzeczywistości kurier najpierw pobiera gotówkę, a dopiero potem można rozpakować otrzymaną paczkę. Gdy mamy zastrzeżenia co do zawartości przesyłki, możemy spisać protokół oraz odesłać towar. To wiąże się z tym, że i tak będziemy czekać na zwrot gotówki. Bezpieczniejszym sposobem sfinalizowania zakupu mogą być płatności odroczone, które pozwalają najpierw odpakować i sprawdzić towar, a dopiero potem zapłacić za niego. Nie musimy też dokonywać wpłaty od razu, ale mamy na to wyznaczony okres (np. 14 dni) lub, po opłaceniu części wartości transakcji, resztę kwoty możemy rozłożyć na miesięczne raty.