Świat idzie do przodu – model związku też. Dziś wrażliwość u mężczyzny to nie wstyd, pierwszy krok ze strony kobiety to nie ujma na honorze, a związki zawiązywane przez internet to norma. ZaadoptujFaceta.pl analizuje, jak męskie i kobiece role zaczynają się między sobą przeplatać, a stereotypy wywracać.
Dzisiaj młode kobiety wchodzą w związek, by czerpać przyjemność z bycia z kimś i po prostu pozostają w nim sobą. Nie dążą do szybkiego zamążpójścia, nie ratują chłopaka z nałogu, nie udają głupszych, by się przypodobać. Pierwszy krok w kierunku związku wykonany przez młodą kobietę nie budzi już zdziwienia i nie przypina jej łatki „łatwej” czy „zdesperowanej”.
Właśnie tę przemianę postaw kobiet widać w coraz większej ich roli w życiu publicznym i zawodowym, ich większej asertywności i przebojowości. Dyskusja o płci kulturowej – czyli osławionym gender – choć torpedowana przez tradycyjne środowiska – wielu osobom dała do myślenia. – Dowodem zachodzących zmian jest coraz częściej widok kobiety za kierownicą i siedzącego obok niej partnera – zauważa Sébastien Sikorski, dyrektor ds. rozwoju międzynarodowego ZaadoptujFaceta.pl, serwisu społecznościowego umożliwiającego nawiązywanie nowych znajomości. – W ciągu zaledwie kilkunastu lat liczba kobiet z prawem jazdy kategorii B wzrosła w Polsce z niecałego miliona do około siedmiu milionów obecnie i totalna anihilacja stereotypu „baby za kierownicą” to tylko kwestia czasu – dodaje.
Zmiany w relacjach damsko-męskich to delikatna sprawa i nikt w Polsce nie przeprowadza w tym temacie wnikliwych badań. Twarde dane, które pośrednio mówią o tym, jak zmieniają się role społeczne przypisane obu płciom to chociażby dane GUS o odsetku aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn. – Coraz więcej kobiet jest nie tylko aktywnych zawodowo, ale też robi karierę. Według międzynarodowego badania „Facetologia” (ang.„Dude-ology”), co trzeci Polak nie widzi już problemu w tym, aby jego partnerka zarabiała więcej od niego. Na świecie i w Europie taką sytuację akceptuje co drugi badany, a za dziesięć lat będziemy się dziwić, że ktokolwiek mógł mieć z tym problem – komentuje Sébastien Sikorski z ZaadoptujFaceta.pl.
Za tymi zmianami podążają na szczęście także polscy mężczyźni. Według wyników ww. badania „Facetologia” ponad połowa polskich mężczyzn przyznaje, że świat, w którym przyszło im żyć, nie jest już światem zdominowanym przez mężczyzn. Na poziomie deklaracji aż 63% mężczyzn i 73% kobiet jest już zdania, że niezależnie od sytuacji rodzinnej mężczyzna powinien uczestniczyć w wypełnianiu obowiązków domowych – wynika z niedawnego badania przygotowanego na potrzeby Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Transformację roli kobiet dostrzegł m.in. serwis ZaadoptujFaceta.pl, który zdobywa coraz większą popularność wśród młodych Polek i Polaków. Na ZaadoptujFaceta.pl to kobiety wybierają mężczyzn, z którymi chcą rozmawiać. I ta formuła ewidentnie działa, skoro wśród zarejestrowanych użytkowników jest 51 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Pod względem kulturowym jest to prawdziwa innowacja – w tradycyjnych kulturach kobietom nie wypadało uwodzić mężczyzn. Francuzi wręcz oszaleli na punkcie jego pierwowzoru – AdopteUnMec.com. Nie mieć tam konta to jak w Polsce nie być na Facebooku. Średni czas spędzany w serwisie to już 15 minut, co jest świetnym wynikiem (na Facebooku to odpowiednio 28 minut). Normą we Francji jest dzielenie się informacjami o nawiązanych znajomościach czy otrzymanych wiadomościach na AdopteUnMec.com.