W dzisiejszych czasach kupno samochodu jest w zasięgu niemal każdego, kto ma stałe dochody. Wymarzony pojazd możemy nabyć nawet, jeśli nie mamy zgromadzonej wystarczającej sumy pieniędzy. Jak jednak sprawić, by zakup samochodu nie generował dodatkowych kosztów, a nawet był dla nas opłacalny? W jaki sposób porównywać kredyty samochodowe i jak wybrać opcję najlepszą dla nas?
Podczas porównywania kredytów samochodowych musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych wskaźników – począwszy od marki samochodu, przez jego wiek, skończywszy na formalnościach związanych z okresem kredytowania i wysokością wkładu własnego klienta. Wybierając kredyt samochodowy, warto więc poszukać optymalnego dla nas rozwiązania.
Decyzja 1 – kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Kupując samochód warto zapoznać się z warunkami zarówno tradycyjnych banków, jak i tych powiązanych kapitałowo z konkretnym koncernem motoryzacyjnym (zobacz np. TUTAJ) Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup konkretnej marki samochodu sprawa jest zdecydowanie prostsza. Z ofertą finansową możemy zapoznać się zarówno przez Internet, jak i na miejscu, u dealera. Jest to o tyle wygodne, że znacznie ogranicza liczbę formalności niezbędnych dla sfinalizowania transakcji. Dodatkowym plusem takich ofert są częste promocje np. na zimowe opony czy pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.
Trzecią opcją są oferty tradycyjnych banków. Tu możemy skorzystać z szeregu kredytów na bardzo zróżnicowanych warunkach. Warto przyjrzeć im się bliżej zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy w danej placówce rachunek osobisty. Bycie lojalnym klientem może umożliwić uzyskanie dodatkowych promocji lub uzyskanie lepszych warunków kredytowania.
Decyzja 2 – wybór waluty
Kredyt samochodowy w złotówkach czy w obcej walucie? Oto jest pytanie, na które ciężko znaleźć odpowiedź. W podjęciu decyzji związanej z wyborem waluty powinno nam pomóc trzeźwe spojrzenie na sytuację gospodarczą kraju, ale też nastrojów w Europie.
Kredyt walutowy zawsze jest pewnego rodzaju ryzykiem, ale może być także opłacalny, zwłaszcza gdy przewidywane jest umocnienie się polskiego złotego. Wówczas rata kredytu może znacznie zmaleć. Pamiętajmy jednak, że gospodarka jest bardzo dynamiczna i aby być na bieżąco, warto śledzić wiadomości dotyczące sytuacji na rynkach walutowych, ale też zwracać w uwagę na pojawiające się raporty i opinie ekspertów.
Decyzja 3 – okres kredytowania
Standardowy okres kredytowania samochodu, jaki proponują banki zależny jest od wieku auta. W przypadku nowych pojazdów mówimy zwykle o przedziale od 5 do 12 lat, w przypadku samochodów używanych – od 5 do 7 lat. W kredytach na samochód, tak jak w przypadku tradycyjnych kredytów, działają podobne mechanizmy: im dłuższy jest okres spłaty, tym wyższe będą koszty związane z pożyczką. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli banki oferują stałe oprocentowanie, niezależnie od okresu kredytowania.
Decyzja 4 – zabezpieczenie kredytu
Kredyt samochodowy, tak jak każde inne zadłużenie jest pewnego rodzaju ryzykiem. Najczęstszą formą zabezpieczenia jest cesja z polisy Autocasco lub przewłaszczenie. Oznacza to, że do czasu spłaty kredytu, współwłaścicielem samochodu jest kredytodawca, czyli bank (zwykle posiada 49 %). Zabezpieczenie polega zaś na tym, że w przypadku kradzieży lub zniszczenia samochodu, pieniądze z AC w pierwszej kolejności idą na spłatę kredytu.
Decyzja 5 – wybieramy sami, czy szukamy pomocy eksperta?
Bogactwo ofert kredytów dostępnych na rynku może być nieraz dezorientujące. Jeśli zmagamy się z wyborem oferty kredytu na samochód, warto skorzystać z narzędzi, które pomogą nam w podjęciu decyzji. W Internecie znajdziemy porównywarki i kalkulatory kredytów samochodowych (zobacz np. TUTAJ), które precyzyjnie podadzą nam na jakie koszty musimy się przygotować korzystając z oferty danej placówki. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych doradców. Ci dostępni są w konkretnych oddziałach banków lub podczas sesji konsultacyjnych online.
Szeroki wybór kredytów samochodowych
Najczęściej stosowanym sposobem podczas wyboru kredytu na samochód jest zestawienie wysokości miesięcznej raty do zapłaty w okresie kredytowania. Daje nam to obraz kosztów, jakie będziemy ponosić co miesiąc, by spłacić należność. Suma rat w całym okresie spłaty to jednak nie wszystko. Podczas decyzji o zakupie samochodu na kredyt warto wziąć pod uwagę koszty związane z jego zabezpieczeniem i ilość formalności, jakich będziemy musieli dopełnić, by sfinalizować umowę kredytową.