Jod
Jod jest jednym z tych pierwiastków, które wykazują szczególną wrażliwość na sposób odżywiania się mamy. Oznacza to, że jego stężenie w mleku jest ściśle powiązane z ilością dostarczoną wraz z pożywieniem.
Niedobory jodu szkodzą zarówno mamie, jak i dziecku. Mogą prowadzić m.in. do rozwoju wola tarczycowego, a także do niedorozwoju umysłowego niemowlęcia i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Zgodnie z rekomendacjami zalecana dobowa dawka jodu wynosi 290 µg.
Cholina
Cholina to substancja, która między innymi uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych. Wspomaga rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego nie tylko płodu, ale i niemowlęcia. Cholina, która występuje np. w mleku mamy, znacząco wspomaga nie tylko rozwój mózgu dziecka, ale także cały jego system nerwowy.
Rekomendowane dzienne spożycie choliny dla kobiet karmiących piersią wynosi 550 mg.
Żelazo
W okresie połogu na skutek utraty krwi podczas porodu może wzrosnąć zapotrzebowanie organizmu na żelazo, a co za tym idzie – rośnie ryzyko wystąpienia niedokrwistości (anemii). Stan ten przyczynia się nie tylko do ciągłego odczuwania zmęczenia czy do obniżenia tolerancji na wysiłek fizyczny, wpływa także negatywnie na nawiązanie emocjonalnego kontaktu matki z dzieckiem.
Zapotrzebowanie na żelazo wśród kobiet karmiących wynosi 20 mg/dobę, w przypadku wystąpienia anemii niezbędne są dawki lecznicze przyjmowane pod kontrolą lekarza (60-120 mg).