Kiedy szczególnie powinnaś brać pod uwagę wykonanie badania?
Zwłaszcza wtedy, gdy borykasz się z powracającymi zapaleniami dróg moczowych; wtedy gdy planujesz ciążę (dlatego że nieleczony wirus brodawczaka ludzkiego może doprowadzić do poronienia lub zarażenia dziecka w trakcie porodu), a także wtedy, kiedy stosujesz antykoncepcję hormonalną i wkładki domaciczne. W przypadku mężczyzn natomiast zapalenia cewki moczowej i żołędzia powinny skłonić ich do wykonania testu DNA HPV.
Nie oznacza to jednak, że jesteś zwolniona z wykonywania cytologii.
Otóż nie!
Cytologia pozwala wykryć zmiany, do których doszło w szyjce macicy, a test DNA HPV wykrywa ich przyczynę, czyli wirusa HPV. Wczesne wykrycie wirusa jest niezbędne do określenia ryzyka rozwoju nowotworu i podjęcia pogłębionej diagnostyki lub terapii u poszczególnych pacjentek.
Samo wykonanie testu jest bezbolesne. Wystarczy, że zgłosisz się do ginekologa bądź położnej, a oni zajmą się resztą. Ich zadaniem będzie pobranie wymazu z szyjki macicy. Pamiętaj, że test wykonać może tylko wykwalifikowany personel medyczny.
Nowoczesne testy są wykonywane w laboratorium biologii molekularnej na zautomatyzowanych aparatach zapewniających wiarygodne i powtarzalne wyniki. Bardzo ważne jest to, aby test DNA HPV był w pełni certyfikowany do badań diagnostycznych dla człowieka (to tzw. certyfikat CE-IVD). Pamiętaj, pozytywny wynik testu na HPV nie oznacza, że zachorujesz na raka szyjki macicy, a jedynie że jesteś w grupie wysokiego ryzyka, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań zapobiegających rozwojowi choroby.
Dr n. med. Krzysztof Gawrychowski
Rada Ekspertów Kampanii Piękna bo Zdrowa