W naszym społeczeństwie wciąż funkcjonuje stereotyp, zgodnie z którym nowinki technologiczne są zarezerwowane głównie dla mężczyzn. To panowie są bardziej zorientowani w kwestii najnowszych gadżetów, aplikacji, komputerów i to oni najczęściej wybierają studia i zawody związane z branżą IT. Kobiety zaś stronią od takich rozwiązań i w zdecydowanej większości pozostają humanistkami, których kontakt z technologią ogranicza się do portali społecznościowych i surfowania po internecie. Ta sytuacja zaczyna się jednak powoli zmieniać, gdyż panie, świadome dynamiki i potencjału sektora IT, coraz chętniej sięgają po różne gadżety i decydują się na karierę w tej branży.
Nie ma wątpliwości co do tego, że kobieta może być równie dobrym informatykiem jak mężczyzna. Pracodawcy z branży przyznają, że choć w firmach wciąż dominują panowie, to od dłuższego czasu dążą oni do zwiększenia zatrudnienia kobiet w swoich szeregach. W tych działaniach nie są oni osamotnieni – polskie uczelnie od kilku lat aktywnie zachęcają dziewczęta do kierunków technicznych zwracając uwagę na fakt, iż jest to bardzo przyszłościowa decyzja, która gwarantuje dobrze płatną pracę. Promowaniem kobiet w IT zajmuje się również Geek Girls Carrots, organizacja zrzeszająca panie kochające nowe technologie, której celem jest zwiększenie zatrudnienia przedstawicielek płci pięknej na stanowiskach informatycznych i pokazanie zalet takiej pracy.
Naturalnie nie wszystkie panie muszą pracować w branży informatycznej, jednak w dzisiejszych czasach kontakt z nowymi technologiami jest nieunikniony i wcale nie należy się go obawiać.
Współczesne kobiety wbrew pozorom wiedzą jak obchodzić się z różnymi gadżetami, a bez smartfona wprost nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania. Z tego powodu twórcy aplikacji mobilnych wprowadzają na rynek coraz więcej rozwiązań skierowanych użytkowniczek –Reconti pomaga m.in. zaplanować dietę, a Listonic, dostępny na iOS, Androidzie i Windows Phone, usprawnia codzienne zakupy i podpowiada jak mądrze przechowywać, czy przyrządzać produkty spożywcze.
To tylko typowo „kobiece” aplikacje i należy wyraźnie podkreślić, że panie nie ograniczają się wyłącznie do nich i aktywnie korzystają również z innych, mniej nacechowanych płciowo appek jak Endomondo. Google Maps, itp. Najważniejsze jest jednak to, że coraz więcej przedstawicielek płci pięknej pracuje przy tworzeniu takich rozwiązań.
Stereotypowy wizerunek kobiety nieobeznanej w męskim świecie technologii zaczyna powoli się zacierać. Coraz sprawniej posługujemy się gadżetami kojarzonymi dotąd z mężczyznami i coraz częściej decydujemy się na pracę w branży IT, w której rośnie zapotrzebowanie na przedstawicielki płci pięknej.