Skuteczność na pierwszym miejscu
Ostatnim pytaniem, jakie zawierała ankieta serwisu odczulanie.info brzmiało Jakie kryterium uważasz za najważniejsze przy wyborze leku.. Respondenci za najważniejszą uznali skuteczność leku (56 proc.) a później jego bezpieczeństwo (42 proc.) pozostałe 2 proc. wybrało odpowiedź „pozostawiam wybór lekarzowi”. Zdaniem prof. Emeryka lekarze w przypadku większości chorych kierują się dokładnie tymi kryteriami.
W Polsce metoda odczulania podjęzykowego jest dostępna od kilku lat i zyskuje coraz większą popularność. Na przeszkodzie temu stać może fakt, że – w przeciwieństwie do zastrzyków – nie jest ona refundowana. Eksperci podkreślają jednak, że po głębszej analizie kosztów okazuje się, że są one w obu przypadkach porównywalne, bo metoda podjęzykowa nie wymaga tak częstych dojazdów do lekarza, jak metoda iniekcyjna (patrz tabelka).
Od dwóch sezonów w naszym kraju dostępna jest też najnowocześniejsza forma szczepionki odczulającej – w tabletkach. O tym, że metoda ta jest skuteczna i bezpieczna najlepiej świadczyć może fakt, że w tym roku przeszła ona pozytywną weryfikację amerykańskiej Agencji d.s. Żywności i Leków FDA, która słynie z restryktywności. Zdaniem specjalistów stosowanie w miarę możliwości jak najmniej inwazyjnych metod (nie ingerujących w tkankę) to silny trend we współczesnej medycynie. Najlepszym przykładem na jego rozwój jest ewolucja, jaką przeszły w ciągu ostatnich lat antybiotyki – kiedyś podawane wyłącznie poprzez zastrzyk – dziś są z powodzeniem stosowane przede wszystkim w formie tabletek.
A Ty? Którą metodę wybierasz?