Jak wybrać laktator?
Szukamy takiego laktatora, który naśladuje naturalny rytm ssania dziecka i odciąga pokarm delikatnie i skutecznie. Dobry laktator elektryczny powinien mieć dwufazowy rytm odciągania. W pierwszej fazie ruchy są szybsze i służą do pobudzania laktacji. W drugiej fazie laktator ssie wolniej i bardziej intensywnie, zapewniając maksymalny wypływ pokarmu. Następnie należy wyregulować siłę ssania, tak aby uzyskać optymalną jakość odciągania. Jeśli mamy laktator ręczny, to same decydujemy z jaką częstotliwością i siłą będziemy odciągać mleko. Tutaj przechodzimy do głównej kwestii przy wyborze laktatora: ręczny czy elektryczny?
– Odpowiedź jest prosta: w zależności od potrzeb. Oba rodzaje mają wiele zalet – mówi Alicja Szmigiel z Baby Land, dystrybutora marki NUK w Polsce. – Na pewno wielkim ułatwieniem, zarówno w przypadku laktatora ręcznego jak i elektrycznego, jest wyposażenie go w specjalny pojemnik na mleko matki, którego można używać nie tylko do zbierania odciągniętego pokarmu, lecz także do przechowywania, zamrażania i podgrzewania mleka, a nawet można bezpośrednio z niego karmić po dokręceniu smoczka. Wszystko to bez konieczności kłopotliwego przelewania płynu i nie tracąc ani jednej kropli cennego pokarmu. Warto również zwrócić uwagę, szczególnie w przypadku laktatora ręcznego, czy można go z łatwością obsługiwać jedną ręką i czy odciągacz pokarmu posiada inne dodatkowe zalety np. miękką silikonową poduszeczkę, która optymalnie dopasowuje się do piersi i klatki piersiowej mamy i dodatkowo pobudza wypływ pokarmu.
Laktator ręczny jest przede wszystkim lekki, cichy i kobieta sama decyduje o tempie odciągania. Można go bez przeszkód używać nawet przy śpiącym obok dziecku, mając pewność, że się nie obudzi. Trzeba się jednak napracować, aby odciągnąć porcję mleka. Przez kobiety polecany jest jako pomoc raz na jakiś czas, na okazjonalny wyjazd czy wyjście towarzyskie. Można go nosić w torebce. Dodatkowym plusem jest niska cena.
Zdecydowanie prostszy w obsłudze jest laktator elektryczny, polecany zwłaszcza kobietom, które regularnie odciągają pokarm. Najlepszy będzie ten z regulowaną siłą ssania, z zasilaniem bateryjno-sieciowym. Niektóre laktatory elektryczne pracują niezwykle cicho i są bardzo poręczne, więc nawet noszenie ich przy sobie nie powinno stanowić problemu. Ich główną zaletą jest to, że pracują niejako za nas, w instrukcjach obsługi jest wręcz napisane, żeby przyjąć wygodną pozycje i się odprężyć. Nawet najlepszy laktator zda się na nic, jeśli matka będzie spięta i zestresowana.
Na dobre, zdrowe karmienie pracujemy już przed ciążą – dbając o siebie, dobrze się odżywiając i regularnie się wysypiając. A jaką w tym wszystkim rolę pełni ojciec dziecka? Niebagatelną – w tym wyjątkowym okresie życia kobiety jest dla niej najlepszym wsparciem.