Aktywność i ergonomiczne biuro
Choroby cywilizacyjne wiążą się bezpośrednio z trybem pracy – mówi lek. med. Tomasz Bojanowski. Dlatego kluczowe jest zachęcanie pracowników do częstego ruchu oraz właściwe wyposażenie stanowiska pracy. Prawidłową pozycję ciała pozwala utrzymać odpowiednio wyprofilowane krzesło z podgłówkiem i podłokietnikami. Jednak właściwie dobrane siedzisko to tylko połowa sukcesu. Nie bez znaczenia jest również biurko. Coraz więcej biur decyduje się na wprowadzenie koncepcji Sit’n Stand, czyli biurek z regulowaną wysokością, co umożliwia zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie. Rozwiązanie popierają lekarze ortopedzi: Pozwala to na wykonanie aktywności fizycznej, bez konieczności przerywania pracy. Pozycja stojąca jest dla człowieka bardziej naturalna niż siedzenie, dlatego zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu pleców – twierdzi lek. med. Tomasz Bojanowski.
Najważniejsza samoświadomość
Ortopeda Tomasz Bojanowski podkreśla, że najważniejszy jest czynnik ludzki: To pracownik musi dbać o właściwe ułożenie ciała podczas pracy, nieważne czy znajduje się on w pozycji siedzącej czy stojącej. Do kliniki często zgłaszają się pacjenci, którzy poprzez pielęgnowanie złych nawyków doprowadzili do swoich dolegliwości. Jednak należy przyznać, że odpowiednio dobrane sprzęty na pewno w dużej mierze pomagają utrzymać prawidłową pozycję ciała. Podobnego zdania jest również trener i fizjoterapeuta Marcin Domański: Zdarza się, że trafiają do mnie osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa, co jest spowodowane nieprzestrzeganiem higieny pracy. Idealnie jest gdy uda się podzielić czas pracy na trzy etapy: 50proc. w pozycji siedzącej, 25 proc. w pozycji stojącej i tyle samo w ruchu. Zmiana pozycji w trakcie pracy jest istotna, ponieważ niweluje napięcie w mięśniach pleców, które powstaje na skutek zbyt długiego siedzenia.
Zorganizowanie zdrowego biura niesie ze sobą szereg korzyści, również dla pracodawców. Dzięki temu pracownicy znacznie rzadziej biorą zwolnienia zdrowotne. A leczenie skutków chorób cywilizacyjnych jest czasochłonne. Tomasz Bojanowski z zielonogórskiej kliniki Ortho Line nie pozostawia złudzeń: Diagnozowanie i leczenie pacjenta z bólem kręgosłupa może trwać nawet kilka tygodni. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie. Leczenie poprzedza dokładny wywiad z pacjentem na temat jego trybu życia i warunków pracy oraz niezbędne badania. Zazwyczaj zaleca się leczenie w formie rehabilitacji, która trwa od jednego do nawet trzech tygodni, średnio po 3-4 godziny dziennie. W tym czasie najczęściej pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Słowaortopedy potwierdza również fizjoterapeuta Marcin Domański: Rehabilitacja przy bólach wywołanych tzw. chorobami cywilizacyjnymi to długi proces. Dodatkowo istnieje wysokie prawdopodobieństwo nawrotu nieprzyjemnych dolegliwości. Czasami zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest zmiana warunków pracy.