Na niepokój, problemy ze snem pomocne będą: herbatka z melisy i preparaty z melisą dostępne bez recepty, Neosmasmina czy Validol. Natomiast na problemy jelitowo-żołądkowe, czyli wzdęcia, zgagę, zaparcia czy biegunki pomogą dostępne w aptece Maalox, Renni, Alugastin, Espumisan czy Carbomedicinalis. W przypadku skurczów jelit można zażyć No-Spę. Na zaparcia – poza domowymi środkami np. suszonymi śliwkami, kiwi, piciem kefirów czy jogurtów i przyjmowaniem zwiększonej ilości błonnika – pomogą Lactulosa w syropie czy czopki glicerynowe.
Hemoroidy są dość powszechną dolegliwością ciężarnych, pomogą czopki i maści dostępne bez recepty, np. Procto-Hemolan, Procto-Glyvenol, Aesculan, Posterisan) ewentualnie w przypadku nasilenia się objawów tabletki z diosminą (np. Diosminex, Procto-Hemolan) lub Cyclo3Fort.
W okresie jesienno-zimowym większość z nas dopada przeziębienie. Wtedy możesz sięgnąć po preparaty z paracetamolem, dodatkową witaminę C (np. Rutinoscorbin czy Rutinaceę), czosnek w tabletkach. Warto też zastosować domowe sposoby: gorący rosół, herbatkę malinową, wodę z miodem, cytryną i imbirem, sok z żurawin, syrop z cebuli i oczywiście pobyt w łóżku.
Na ból gardła pomogą tabletki do ssania Isla-Mint bądź podobne z tej grupy oraz płukanie gardła wyciągiem z ziół np. Dentoseptem i Tantum Verde. W przypadku kataru, wszelkie krople do nosa, które obkurczają śluzówkę nie są wskazane, jeśli musisz użyj dawki dla małych dzieci czyli nie więcej niż 0,05% (np. Nasivin czy Otrivin), ale nie dłużej niż przez 3-4 dni. Możesz za to bez obaw nawilżać śluzówkę nosa preparatami z solą morską bądź fizjologiczną(np. Marimer, Tonimer, Mermaid, Sterimar). Pamiętaj – jeśli któryś z objawów nie przejdzie w ciągu 3 dni, a nawet się nasili, zgłoś się do lekarza.
Kaszel jest trudny do leczenie w ciąży, a nasilone odruchy kaszlowe mogą wywołać przedwczesne skurcze. Bezpiecznym dla Ciebie będzie syrop prawoślazowy. Wszelkie inne środki przed zażyciem skonsultuj z lekarzem.
W sieci dostępny jest Laktacyjny Leksykon Leków przygotowany przez lekarzy specjalistów. Znajdziesz tam wykaz leków, które podzielone są na dwie kategorie: dla kobiet w ciąży (z oznaczeniem kategorii ryzyka stosowania leku w ciąży wg FDA) oraz karmiących (z oznaczeniem kategorii ryzyka laktacyjnego według Prof. Hale`a). Niestety poszukując substancji czynnej musisz znać jej międzynarodową nazwę, co utrudnia korzystanie z niego. Możesz jednak poszukać danego leku po przypisanym do niego zastosowaniu. Jeśli masz wątpliwości co do danego preparatu – zawsze warto sprawdzić.
Czy znalazłaś tu odpowiedź na swoje wątpliwości?