Zespół mięśni dna miednicy, bardziej znany pod nazwą mięśni Kegla, odgrywa newralgiczną rolę we wszystkich kluczowych momentach w życiu kobiety. Jest nieoceniony podczas porodów i w czasie dochodzenia do formy po urodzeniu dziecka. Odgrywa istotną rolę w życiu seksualnym, a niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że jest kluczem do kobiecego orgazmu. Jego dobra forma przydaje się także w wieku około menopauzalnym, zapobiegając wielu nieprzyjemnym, a nawet groźnym schorzeniom. Jako, że mięśnie Kegla są istotne na każdym etapie życia dorosłej kobiety warto już nastolatki edukować na temat utrzymania ich w dobrej kondycji. Fitness intymny jest bezpłatny i możliwy do wykonania w każdym miejscu i o każdej porze, więc jeżeli wejdzie w nawyk okaże się doskonałym i dobrym dla zdrowia zwyczajem.
Mięśnie dla mam
O mięśniach Kegla kobiety zazwyczaj dowiadują się w szkole rodzenia, albo szukając informacji dotyczących ciąży. Ten przydatny zespół mięśni może przydać się znacznie wcześniej, ale lepiej późno niż wcale. Faktycznie, w czasie ciąży dobrze wyćwiczone mięśnie dna miednicy to skarb. Po pierwsze, niemal każda mama wie, jak cenne jest panowanie nad pęcherzem w czasie ciąży. Kontrolę nad nim ułatwią wyćwiczone mięśnie Kegla. Pomogą także podczas porodu – w jego II okresie ułatwią samodzielne, świadome napinanie i ochronią kroczę przed pęknięciem.
Mięśnie dobre dla seksu
Seks jest bardzo ważną dziedziną życia, a mięśnie Kegla znacząco podnoszą jego wartość. Dzięki dobrze wyćwiczonym partiom tych mięśni kobieta jest w stanie wzbogacić odczucia swoje i partnera. Dzięki umiejętnemu napinaniu mięśni Kegla możliwe jest regulowanie natężenia tarcia penisa, a tym samym kontrolowanie poziomu przyjemności. Ponoć japońskie gejsze były w stanie doprowadzić mężczyznę do wytrysku samym jedynie napinaniem i rozluźnianiem mięśni Kegla.
Mięśnie dla dojrzałych kobiet
W wieku około menopauzalnym dobra forma intymna staje się coraz istotniejsza. Zaniedbania zaczynają powodować szereg następstw takich jak: nietrzymanie moczu, wady postawy, zanik libido, a nawet obniżanie lub wypadanie narządów rodnych. Aż trudno uwierzyć, że w ogromnej mierze regularne ćwiczenie mięśni Kegla zapobiega wszystkim tym objawom. Warto zadbać o elastyczność i siłę mięśni dna miednicy jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki problemu.
Zlokalizowanie mięśni Kegla
Dla tych kobiet, które już kiedyś próbowały ćwiczyć mięśnie Kegla lub robią to regularnie – ich zlokalizowanie jest bardzo proste. Jednak jeżeli dopiero zaczynasz swój trening, upewnij się, że na pewno wiesz, o którą partię chodzi. W badaniach na ten temat okazało się bowiem, że tylko 30% kobiet prawidłowo rozpoznaje mięśnie Kegla. Podstawowym błędem, który powtarzany jest najczęściej to napinanie podczas ćwiczeń mięśni sąsiadujących, czyli ud i pośladków. Mięśnie Kegla najłatwiej zlokalizować podczas wizyty w toalecie – to one pozwolą Ci powstrzymać strumień moczu. Gdy już je odnajdziesz, sprawdź jak zachowują się, gdy jesteś w różnych pozycjach. Ukucnij, połóż się, usiądź – czy w każdej pozycji jesteś w stanie je napiąć? W której jest Ci najtrudniej?
Trening czas zacząć!
Gdy już wiesz, o które mięśnie chodzi, czas na fitness! Ćwiczenia mięśni Kegla mają tę przewagę nad innymi, że możesz je wykonywać gdzie tylko chcesz i znajdziesz chwilę czasu, a nawet w trakcie wykonywania innej czynności. Czekasz na autobus? Oglądasz telewizję? Stoisz w korku? A czemu by nie sprawić, aby te czynności stały się dużo bardziej pożyteczne?
Napnij mięśnie Kegla – wytrzymaj dziesięć sekund, po czym rozluźnij je i odpocznij dziesięć sekund. BRAWO! Właśnie wykonałaś pierwsze powtórzenie serii! W jednej serii będzie takich powtórzeń dziesięć. Zacznij od jednej serii dziennie.
II tydzień – dwie serie
III tydzień – trzy serie
IV tydzień – cztery serie, itd.
Idealnie, jeśli dojdziesz do stu powtórzeń dziennie. Serie możesz dowolnie komponować. Sto powtórzeń możesz na przykład rozbić na cztery serie po 25 powtórzeń lub dwie serie po 30 i jedną z 40 powtórzeniami. Masz pełną dowolność.
Po kilku pierwszych tygodniach ćwiczeń możesz dodać gadżet, który urozmaici Twoje ćwiczenia i sprawi, że staną się jeszcze efektywniejsze. Kulki gejszy, czyli ciężarki do ćwiczeń mięśni Kegla znajdziesz w każdym sklepie z akcesoriami erotycznymi, możesz je kupić zarówno w sklepach tradycyjnych lub internetowych. Ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Kulki przy pomocy lubrykantu wprowadza się podobnie jak tampon. Można je nosić nawet kilka godzin dziennie. Mięśnie dna miednicy będą działały jak hamak starając się utrzymać kulki i zapobiec ich wypadnięciu.
Zobacz film jak ćwiczyć mięśnie Kegla:
Pamiętaj! Ćwiczenia mięśni Kegla nic nie kosztują, a zapobiegają wielu przykrym następstwom, których leczenie może okazać się długotrwałe i kosztowne. Zadbaj o mięśnie Kegla już dzisiaj i ciesz się zdrowiem intymnym!
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem www.sklep-intymny.pl