Wolne i nieszukające partnera, są pewne siebie, o klarownych poglądach i oddane swojej pasji – tak kreowany obraz polskich singielek jest zazwyczaj zabiegiem autoprezentacyjnym. Ten obraz dotyczy wyłącznie singielek, które świadomie godzą się ze swoją sytuacją życia w pojedynkę. Kobiety wciąż poszukujące partnerów różnią się od tych rezygnujących z życia w związku pod względem takich cech jak wiek, czas poświęcony na hobby, orientacja seksualna czy względnie stałe cechy indywidualne. Sprawdziła to magistrantka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.
Co zbadano?
Czy chętnie mówisz innym, co mają robić? Czy łatwo im ustępujesz? Tego typu pytania zadawała w badaniu Ewa Bednarek, w ramach pracy magisterskiej w SWPS Wrocław. Jako jedna z pierwszych postanowiła sprawdzić, jakimi cechami różnią się kobiety wybierające życie singielki od tych poszukujących miłości. Pod naukową opieką dr Katarzyny Byrki, przebadała 238 pań w wieku od 18 do 50 lat nie będących w związku co najmniej ostatnie 3 miesiące. Badane osoby podzieliła na dwie grupy: samotnych z wyboru oraz poszukujących partnera.
Pomimo powiększającej się grupy singli, coraz mniejszej liczby zawieranych związków i spadku liczby urodzeń, nadal niewiele badań realizowanych w Polsce dotyczy zjawiska singlizmu.
– Dostępne dane podają, że ponad 40 proc. kobiet w Polsce żyje samotnie. Moje badanie nie tyle odpowiadało na pytanie, dlaczego kobiety zostają singielkami, ale dlaczego żyjąc samotnie przestają poszukiwać partnera. Porównywałam kobiety, które świadomie zdecydowały się na życie bez partnera z tymi wciąż poszukującymi. Rozmawiałam z wieloma z nich oraz obserwowałam ich sytuacje życiowe. Chciałam dowiedzieć się, czy podjęcie decyzji o życiu samemu jest ich własnym wyborem czy efektem zdarzeń losowych – mówi Ewa Bednarek, autorka badania.
Na kolejnej stronie dowiedz się więcej o singielkach!