Nad Jeziorem Białym Johna Borrella to książka o Polakach, o Polsce oraz o tym, jak nas widzą obcokrajowcy. To trzeźwe spojrzenie kogoś z zewnątrz, a zarazem cenna perspektywa, pokazująca nie tylko polską mentalność, lecz także przyzwyczajenia i prognozy na przyszłość. Autor próbuje uświadomić czytelnikowi, że jesteśmy uwikłani w poprzednią epokę, ale jednocześnie desperacko próbujemy oderwać się od tradycji i rozpocząć nowy rozdział.
W reporterskim szkiełku
Atutem książki jest język – barwny i plastyczny. Silnie również wyczuwa się dziennikarski ton byłego korespondenta zagranicznego, który z niezwykłą precyzją opisuje szczegóły, dostrzega je w otaczającym go świecie. Kaszubska wieś w oczach Nowozelandczyka jawi się jako mikrokosmos, czyli tytułowe „piekło i raj na ziemi”. Opis wydarzeń jest reporterski i bardzo wciągający, a autor zgrabnie stopniuje napięcie, utrzymuje czytelnika w niepewności. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, w których opowiedziane są różne historie, co sprawia, że tekst się nie nudzi i nie dłuży.
John Borell – Nowozelandczyk urodzony w Wielkiej Brytanii. Dziennikarz, przez 30 lat był korespondentem zagranicznym w: Agencji Reutera, BBC, „Economist”, a następnie relacjonował wydarzenia z objętych kryzysem terenów dla magazynu „Times”. Na początku lat 90. zrezygnował z pracy dziennikarskiej, przeprowadził się do Polski i założył tam wraz z żoną, Polką, pensjonat nad kaszubskim jeziorem. Przez jakiś czas prowadził w Polsce lokalną gazetę „Express Kaszubski”.