Urazy chemiczne
Są mniej powszechne niż oparzenia, ale często bardziej niebezpieczne. Zwłaszcza jeśli dotyczą gałek ocznych. W takim przypadku czasem wystarczy przemyć oczy wodą, ale bywają sytuację, gdt należy udać się na ostry dyżur, np. jeżeli do oka dostał się klej typu super glue.
Jeżeli oparzenie chemiczne uszkodziło skórę, trzeba przede wszystkim usunąć substancję podrażniającą. W przypadku dzieci bardzo częstym czynnikiem takich urazów jest wapno. Jeżeli nasza pociecha poparzyła się tą żrącą substancją, należy ją najpierw zetrzeć, a dopiero potem przemyć strumieniem wody.
Jeżeli do poparzenia doszło poprzez kontakt z kwasem, trzeba przemyć skórę roztworem o odczynie zasadowym np. 3-procentowym roztworem sody oczyszczonej, roztworem mydła lub wodą wapienną. Odwrotnie robimy, jeśli uraz nastąpił na skutek styczności z substancją zasadową. W takim wypadku należy przemyć ranę np. 1-procentowym kwasem octowym, 1-procentowym kwasem cytrynowym lub 3-procentowym kwasem borowym. Następnie ranę należy opatrzyć i niezwłocznie udać się do lekarza.
Urazy mechaniczne
Najczęstszym przypadkiem zranień u dzieci są urazy mechaniczne. Zaliczają się do nich wszelkie złamania, uderzenia i stłuczenia. Bardzo powszechnym i niebezpiecznym uszkodzeniem są urazy głowy. Statystyki pokazują, że jest to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji u dzieci między 2 a 10 rokiem życia. W celu sprawdzenia ciężkości obrażeń wykorzystuje się skalę Glasgow, która opiera się na teście w postaci: komendy otwarcia oczu, odpowiedzi ruchowej (dla dzieci powyżej 1 roku życia) i odpowiedzi słownej (dla dzieci powyżej 5. roku życia). Następnie sumuje się punkty i w zależności od nich ustala poziom urazu jako ciężki (mniej niż 9), średni (9-12) lub lekki (powyżej 12). W przypadku tych drugich warto udać się do lekarza. Jeżeli uraz jest lekki, powinniśmy po prostu posiedzieć w dzieckiem na kanapie, aż głowa przestanie je boleć.
Innym częstym urazem u dzieci są złamania, które najczęściej zdarzają się w przypadku upadku jednopoziomowego (55% wszystkich złamań), czyli np. z łóżka. By sprawdzić czy dany fragment ciała został złamany, należy przede wszystkim dobrze obejrzeć daną kończynę. Jeżeli mamy wątpliwości trzeba udać się do lekarza.
Złamania występują w 75% u dzieci w przedziale wiekowym od 1 do 10 lat. Dwa razy częściej dochodzi do nich w przypadku chłopców.