Jak spędzać czas z rodziną w niedzielne popołudnie? W co się bawić z dziećmi, by zapewnić im rozrywkę i prawidłowy rozwój? Znamy świetne rozwiązanie dla całej rodziny: gry planszowe! Bawią, uczą i zapewniają niesamowite emocje!
Planszówki zbliżają!
Wbrew pozorom, planszówki wcale nie odeszły w zapomnienie! To prawda, że współcześni kilkulatkowie coraz częściej w swoim wolnym czasie oglądają telewizję lub grają na komputerze. Jednak to gry planszowe potrafią zbliżyć do siebie całą rodzinę i zapewnić niesamowite emocje. Największą wartością planszówek jest to, że stwarzają okazję do bezpośredniego, osobistego kontaktu z innymi ludźmi. A to niezwykle ważne dla dobrego rozwoju naszych pociech! Każda rozgrywka wywołuje emocje – zarówno te pozytywne, a więc radość z wygranej, ale też i te negatywne: złość, płacz po przegranej. Wspólna gra jest też okazją do wspólnych rozmów. Rodzice mają szansę dowiedzieć się o czym myśli ich dziecko, czy jest spostrzegawcze, tolerancyjne, sprawne manualnie, czy wyciąga wnioski, jakie ma braki, a w czym jest świetne. Granie to też nauka radzenia sobie z sukcesami i porażkami. Te umiejętności dziecko przenosi później do rzeczywistego świata. Grając w planszówki, dzieci uczą się nowych słów, liczenia, logicznego myślenia, dowiadują się, że nauka poprzez zabawę jest przyjemna. Zaletą planszówek jest to, że nie epatują brutalnością. Nie wymagają długotrwałych przygotowań, są tak mobilne jak ich uczestnicy.
Jedną z gier, która jest idealnym pomysłem dla całej rodziny jest kultowa planszówka Superfarmer! owstała w Warszawie w 1943 roku. Nosiła wtedy tytuł „Hodowla zwierzątek”. Jej autorem jest wybitny polski matematyk, profesor Karol Borsuk.
Możesz kupić ją TUTAJ!
Kiedy zacząć grać z dzieckiem?
Najlepsze w grach planszowych jest to, że do zabawy można zaprosić już nawet dwulatka. Na początek można grać według uproszczonych i zrozumiałych dla dziecka reguł. Najważniejsze aby gra stymulowała rozwój dziecka. W wieku przedszkolnym będzie to rozwijanie zdolności manualnych, ćwiczenia pamięci, koncentracji, kojarzenia. Starszemu dziecku należy podsuwać gry bardziej skomplikowane, po to, aby uczyć się czegoś nowego. Szybko zauważymy, że relacje rodzic – dziecko zmienią się na lepsze. W Polsce jest wiele firm produkujących gry planszowe. Jednym z liderów jest firma GRANNA. W swojej ofercie ma już gry od 2 roku życia, ale są także serie dla przedszkolaków, uczniów i gry rodzinne
GRANNA wraz z miesięcznikiem Przedszkolne ABC organizuje konkurs „Wymyśl grę, zostań autorem GRANNY”. Adresowany jest on do nauczycieli i pedagogów, którzy pracują z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz do studentów wychowania przedszkolnego. Macie pomysł na świetną planszówkę? Podejmijcie wyzwanie i weźcie udział w konkursie. Szczegóły TUTAJ.
Zapraszamy do zapoznania się w grami na www.granna.pl