5. Dlatego bo, dlatego ponieważ
Zdanie wyrażające relację przyczynową musi posiadać spójnik np. „Zrobiłem to, bo chciałem.”, jednak wystarczy po prostu wybrać jeden z nich. Jeżeli zdanie podrzędne rozpoczynamy od „dlatego”, nie potrzeba już umieszczać „bo” lub „ponieważ”. Można za to używać ich zastępczo.
6. W każdym bądź razie
Hybryda pochodząca z 2 zwrotów: w każdym razie i bądź co bądź, które mają podobne znaczenie, mające na celu podkreślenie danego komunikatu np. Szłam do nich dość spięta, w każdym razie / bądź co bądź nie czułam się komfortowo.
7. Ubrać buty, sukienkę, spodnie…
W tym wypadku pewnie sporo z Was się zdziwi, ale butów, sukienek, spodni czy innych części garderoby się nie ubiera. Ubiera się bowiem kogoś, nie coś. W ten sposób możemy powiedzieć, iż ubraliśmy dziecko w kurtkę, a nie, że dziecko ubrało kurtkę. Poprawnym wyrażeniem jest założyć lub włożyć sukienkę, buty itd., albo ubrać się w… .
8. Z tąd, z tamtąd
Ciekawe przemieszanie. Na miejscu 4. znalazł się bowiem wyraz „spowrotem”, który należy pisać „z powrotem„, natomiast cztery miejsca dalej mamy coś zupełnie odwrotnego. Poprawnie pisze się „stąd” i „stamtąd„. Czyżby był to wynik jakiegoś przemieszania językowego?
Na następnej stronie dalszy ciąg listy