Nowoczesne rozwiązania problemu
Kiedy lekarz zidentyfikuje problem w obrębie górnych dróg oddechowych zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. W większości przypadków będzie to leczenie za pomocą chirurgii radiofalowej. Polega ona na zastosowaniu efektu przepływu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze przez ściśle określony obszar w obrębie korygowanego miejsca, czyli najczęściej podniebienia miękkiego oraz języczka.
Metoda ta umożliwia wykonanie bardzo drobnych, delikatnych i niezwykle precyzyjnych nacięć służących wprowadzeniu mikroskopijnego drucika przewodzącego fale radiowe, które wspomagają udrożnienie dróg oddechowych u pacjenta. Zabieg trwa około 20 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub płytkim znieczuleniu anestezjologicznym. Jest wyjątkowo mało inwazyjny i po kilku godzinach od jego przeprowadzenia pacjent może wracać do domu.
Do kolejnych zalet zastosowania tej metody należy zaliczyć doskonałe i trwałe efekty nie wymagające uciążliwej rekonwalescencji. Po zabiegu nie występują uszkodzenia tkanki, obrzęki, bliznowacenia lub inne powikłania.
– Do przewagi metody radiochirurgii nad innymi stosowanymi metodami leczenia zmian zmniejszających drożność dróg oddechowych, jak np. chirurgii laserowe,j należy ograniczenie do minimum oddziaływania na okoliczne tkanki pacjenta. Precyzja zastosowania fal radiowych o wysokiej częstotliwości przy jednoczesnym zachowaniu niższej od lasera temperatury pracy urządzenia powoduje dużo mniejsze szkody w obrębie tkanek pacjenta. Operacje laserowe natomiast mogą się wiązać z nadmiernym oparzeniem tkanki, co opóźnia gojenie i powoduje silny ból pooperacyjny oraz często nieprzewidywalne nadmierne bliznowacenie – mówi dr Arkadiusz Kasztelan.
W bardziej skomplikowanych przypadkach, gdzie u pacjenta występuje więcej niż jeden powód chrapania lekarz może zasugerować inne zabiegi, np. operacje w obrębie nosa. Przewlekłe stany zapalne zatok mogą być wywołane przez zmienioną błonę śluzową lub nieregularne ukształtowanie nosa. Wszelkie tego rodzaju zmiany niekorzystnie wpływające na zatkanie dróg oddechowych.
Operacje w obrębie przegrody i małżowiny nosowej czy usunięcie polipów lub operacja zatok służą właśnie temu celowi. Najczęściej stosowaną w laryngologii metodą leczenia tego typu schorzeń jest operacja endoskopowa. Polega ona na wprowadzeniu mikroskopijnych narzędzi w obręb dróg oddechowych dotkniętych zmianami oraz, w zależności od koniecznej zmiany do poprawienia, usunięciu lub skorygowaniu tkanek chorobowych.
Zastosowanie endoskopów optycznych i mikronarzędzi chirurgicznych pozwala lekarzowi precyzyjnie zlokalizować wszystkie niezdrowe tkanki blokujące ujścia zatok przynosowych jednocześnie nie naruszając struktur anatomicznych.
Sam zabieg, chociaż jest dużo mniej inwazyjny od tradycyjnej chirurgii wiążącej się z cięciami skórnymi na twarzy, wymaga jednak rekonwalescencji. Po jego przeprowadzeniu pacjentowi zakłada się tamponadę, którą utrzymuje się przez ok. dwie doby. Po jej zdjęciu konieczne są jeszcze dodatkowe wizyty u laryngologa, podczas których przeprowadza się zabiegi obkurczania i oczyszczania nosa. Zaleca się również tygodniowe ograniczenie aktywności fizycznej oraz przerwę od pracy.
Leczenie uciążliwego chrapania oraz bezdechu sennego wykorzystujące nowoczesne rozwiązania chirurgii pozwala na uniknięcie nie tylko uciążliwego, ale czasem nawet niebezpiecznego dla zdrowia problemu każdego dotkniętego tym schorzeniem. Warto więc nie lekceważyć tej dolegliwości i zasięgnąć rady specjalisty, który podpowie jakie metody leczenia będą najbardziej odpowiednie dla konkretnego przypadku.