Dieta może nie wystarczyć
Otyłość można leczyć kilkoma metodami. – Wybór jednej z nich zależy przede wszystkim od stopnia otyłości oraz oceny ryzyka rozwoju chorób towarzyszących. Pod uwagę bierze się także wiek i płeć pacjenta – wyjaśnia dr Joanna Gryglewicz. Ważna jest przede wszystkim modyfikacja stylu życia połączona z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, ale konieczna może być również terapia psychologiczna, leczenie farmakologiczne oraz operacyjne, na przykład za pomocą balonu Orbera. Ta metoda polega na umieszczeniu w żołądku pacjenta miękkiego silikonowego balonu, który następnie wypełnia się roztworem soli fizjologicznej. To sprawia, że je się mniej, bo szybciej odczuwa się sytość. Z badań wynika, że dzięki balonowi żołądkowemu w ciągu pół roku traci się około 15-20 kilogramów.
– Należy podkreślić, że liczba utraconych kilogramów oraz czas utrzymania nowej, niższej wagi zależy od tego, jak dobrze pacjent zaakceptuje długoterminowe zalecenia dotyczące zmiany stylu życia – mówi dr Joanna Gryglewicz – U większości pacjentów leczenie otyłości tą metodą kończy się sukcesem – efekt jo-jo po skorzystaniu z balonu Orbera występuje u zaledwie 2% z nich. Dla porównania w przypadku stosowania diety ponownie przybiera na wadze co druga osoba – dodaje.
Objętość żołądka można także zmniejszyć przeprowadzając operację typu sleeve resekcja – ten zabieg chirurgiczny zmniejsza jego pojemność do około 30%. Jeszcze innym sposobem walki z otyłością jest by-pass żołądka, który pozwala na ograniczenie wchłaniania i przyswajania składników odżywczych.
Liczba osób otyłych w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. Niestety walka z nadprogramowymi kilogramami nie jest łatwa, bo nietrudno wpaść w pułapkę wahań wagi i efektu jo-jo. Dlatego jeśli chcemy schudnąć skutecznie, warto skorzystać z pomocy specjalistów.
A Ty jak walczysz ze zbędnymi kilogramami?