Jesz zdrowo = twoje dziecko je zdrowo
Nie bez znaczenia ma przysłowie „Jesteś tym, co jesz”. Już podczas ciąży naszemu dziecku niejako programujemy nawyki żywieniowe. Liczne badania potwierdziły zależność prawidłowego rozwoju dziecka oraz jego przyszłych nawyków żywieniowych od diety jego mamy w czasie ciąży. Oczywiście każda z nas ma swoje ulubione potrawy, przyzwyczajenia kulinarne, jednak w tym szczególnym okresie wszystko może nagle ‘stanąć na głowie’. Może się okazać, że nie jesteśmy w stanie przełknąć ulubionej wcześniej potrawy, pojawiają się za to w naszej diecie takie, których do tej pory w ogóle nie tolerowałyśmy. Jednak bez względu na nasze smaki i nawyki, powinnyśmy zadbać, by w naszym codziennym pożywieniu w tym okresie dominowały następujące produkty:
– chude mięso (ze względu na zawartość żelaza, substancji mineralnych oraz witamin z grupy B);
– mleko i jego przetwory (ze względu na zawartość wapnia, fosforu i cennego białka);
– warzywa i owoce zawierające wit. C, pektyny i błonnik.
Należy za to ograniczać spożycie węglowodanów i tłuszczów, aby zapobiec otyłości, a tym samym nadwadze płodu i mogącym się pojawić później problemom podczas porodu. Niezwykle ważne jest także, by kobieta ciężarna jadła 5 posiłków dziennie.
Czego unikać?
W ciąży zdecydowanie odstawiamy alkohol, papierosy i inne używki. Powinniśmy unikać także potraw tłustych, smażonych, ciężko strawnych, mącznych, słodyczy i wyrobów wędliniarskich w dużych ilościach. Na liście produktów niezalecanych znajdują się także ostre przyprawy, ocet a także surowe mięso, owoce morza, sery pleśniowe i inne niepasteryzowane przetwory mleczne. W tym czasie należy ograniczyć ilość wypijanej kawy i herbaty w związku z zawartością w nich kofeiny (warto zacząć liczyć ilość tej substancji dostarczanej dziennie, ponieważ jej nadmiar może doprowadzić do skurczów i przedwczesnego porodu). Kobiety w okresie ciąży absolutnie nie mogą stosować diet odchudzających, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu.
W czasie ciąży powinniśmy zadbać także o zwiększenie przyjmowanych płynów. Najlepsza jest oczywiście woda mineralna, ale możemy zastąpić ją naturalnymi sokami owocowymi i warzywnymi, naparami ziołowymi (mięta i melisa będą najbezpieczniejsze, inne zioła mogą nam zaszkodzić), czarną herbatę możemy zastąpić rooibosem (nie zawiera kofeiny), a kawę wymienić na kawę zbożową. Unikajmy słodkich gazowanych napojów i absolutnie zrezygnujmy z wszelkich napojów energetycznych.
Na kolejnej stronie 10 najważniejszych zasad żywieniowych w ciąży!