Zbliżający się czas wakacji zmusza nas do zastanowienia się nad tym, czy niektóre rzeczy możemy zrobić. Kobiety w ciąży szczególnie powinny dowiedzieć się jakie rzeczy latem są dla nich bezpieczne, a które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie jej i rozwijającego się dziecka. Dziś dowiemy się, czy kobiety w ciąży mogą się opalać.
- Możesz się opalać, ale ostrożnie
Nie ma zakazu opalania w trakcie ciąży, ale lekarze nie zalecają tego naturalnego zabiegu. Słońce ma na nas bardzo szkodliwy wpływ. Promienie UV wnikają pod warstwy naszej skóry, przez co może powodować zmiany skórne i jej uszkodzenia. Jest to bardzo niebezpieczne w trakcie ciąży, ponieważ skóra kobiety ciężarnych jest niezwykle wrażliwa i od odrobiny słońca mogą się na niej pojawić przebarwienia, które będą trudne do usunięcia.
- Wysoka temperatura nie jest bezpieczna
W trakcie opalania, nasze ciało się ogrzewa. Przez to naczynia krwionośne się rozszerzają. Może to powodować przegrzanie się organizmu, a jest to niezwykle niebezpieczne w trakcie ciąży. Podczas opalania mogą pojawić się krwawienia z dróg rodnych, ze względu na podwyższenie się temperatury ciała i zwiększenia ciśnienia krwi. Krwawienia z dróg rodnych mogą być niebezpieczne, ponieważ są objawem poronienia. Zbyt długie przebywanie na słońcu może być właśnie przyczyną poronień.
- Ważna jest prawidłowa ochrona
W trakcie opalania musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry. Tak więc przed wyjściem na słońce, należy posmarować skórę kremem z filtrem. W ciąży najlepiej wybierać kremy z filtrem 50 lub 50 plus. A to nie jest wystarczająca ochrona. Ważna jest również osłona głowy i karku. Bez niej możemy zwiększyć ryzyko udaru i odwodnienia. Takie dolegliwości mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Na słońcu nie można przebywać dłużej niż półgodziny, a po tym czasie należy robić sobie przerwy w klimatyzowanych i zacienionych miejscach. Kobiety w ciąży nie powinny leżeć na plecach, ponieważ tworzy się nacisk na narządy wewnętrzne, mogą się również pojawić problemy z hemoroidami.