W ciąży także można dbać o skórę i urodę. Jednak w tym szczególnym czasie warto wiedzieć co można, a czego zdecydowanie unikać, by nie zaszkodzić sobie i dziecku.
Kosmetyki i ich składniki
Na ciążę skóra reaguje bardzo różnie, część kobiet może pochwalić się wtedy nienaganną cerą, lśniącymi włosami i mocnymi paznokciami. U innych jednak w tym czasie problemy ze skórą mogą się nasilać: pojawia się trądzik czy przetłuszczona skóra i włosy. Przyszła mama jest też bardziej wrażliwa na zapachy, używane do tej pory perfumy mogą zacząć irytować, dodatkowo skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, stąd bardzo często pojawiają się przebarwienia oraz cellulit i rozstępy.
Dobierając kosmetyki na czas ciąży warto spojrzeć na ich skład chemiczny, bowiem niektóre substancje mogą zacząć uczulać, inne natomiast nie są wskazane dla ciężarnych mam. Wszystkie kosmetyki powinny mieć informacje o możliwości ich używania podczas ciąży. Bez obaw w tym czasie można stosować kosmetyki bezzapachowe, hipoalergiczne i z wysokimi filtrami chroniącymi przed promieniowaniem słonecznym. Bezpieczne będą także kremy z lipidami, wyciągami z wiesiołka lub ogórecznika, gliceryną, kwasem hialuronowym, allantoiną i pantenolem. Podobnie jak małe dzieci, przyszłe mamy mogą stosować na co dzień tzw. emolienty.
Jeśli chodzi o składniki roślinne – niektóre do tej pory obojętne dla naszej skóry – w czasie ciąży mogą zacząć uczulać. Do bezpiecznych należą dodawane do kosmetyków witaminy: B, C, E i F. Warto uważać na ftalany, będące składnikiem lakierów do włosów i paznokci, szamponów i pianek do włosów, dezodorantów czy plastikowych opakowań. Mogę mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Wrażliwe dla kobiet w ciąży są także BHT i BHA, syntetyczne antyutleniacze, które są dodawane do kremów chroniąc je przed rozkładem a także parabeny. Warto wybierać kosmetyki, które są ich pozbawione.
Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do walki z rozstępami, które pojawiają się u większości pań podczas ciąży. Warto sprawdzić czy mają odpowiednie atesty i zacząć je stosować od początku 4 miesiąca wcierając preparaty rano i wieczorem w brzuch, pośladki i uda, czyli te miejsca, na których najczęściej się one pojawiają. Unikaj kremów antycellulitowych, ponieważ zawarta w nich kofeina czy wyciąg z kasztanowca mogą wspomagać powstawanie żylaków.
Na kolejnej stronie poznaj zabiegi, jakim można się poddać w ciąży